Druhá vlna pandémie je realitou a reštrikčné opatrenia, ktoré majú spomaliť šírenie ochorenia Covid-19, sa vracajú. Ak by bola druhá vlna horšia ako prvá, môže to priniesť aj zdraženie hypoték. Zatiaľ sa dá predpokladať, že protipandemické opatrenia nebudú vyzerať rovnako ako na jar.  

Druhá vlna môže byť vážnejšia ako prvá

Slováci majú o čosi menší apetít po úveroch na bývanie ako v marci. V mesiaci, v ktorom sa začala pandémia, sa menší dopyt po úveroch neprejavil, banky poskytli hypotéky v hodnote 1,143 miliardy eur. Odvtedy je v každom mesiaci objem poskytnutých úverov nižší a v júli sa znížil približne na 846,74 milióna eur.

Banky túto situáciu nepovažujú za výraznejší trhový šok a z poklesu, ktorý nastal, drámu nerobia. Napriek tomu sa situácia bankového sektora môže zhoršiť. „Hypotekárny trh si prvú vlnu takmer ani nevšimol, aspoň čo sa týka rastu objemov. Faktom tiež ale je, že v medzinárodnom porovnaní bola slovenská prvá vlna zanedbateľne malá. Druhá vlna, ak príde, bude pravdepodobne silnejšia a tú si už trh s hypotékami môže všimnúť,“ hovorí Tibor Lörincz, ekonomický analytik Tatra banky.

Bude ale záležať od toho, ako budú reštriktívne opatrenia v súvislosti s druhou vlnou vyzerať. Podľa Marty Cesnakovej, hovorkyne Slovenskej sporiteľne, budú mať banky problém najmä vtedy, ak by sa ekonomika opäť plošne zatvorila a obmedzila by sa prevádzka pobočiek. Legislatívne nastavenie poskytovania hypoték totiž vyžaduje aj fyzickú návštevu pobočky, prípadne málo rozšírené potvrdenie úverovej zmluvy pomocou elektronického občianskeho preukazu.

Podľa výskumníkov má Bratislava až vyše 600-tisíc obyvateľov.
Neprehliadnite

Koronavírus brzdí refinancovanie úverov. Prenesenie úveru je problém

Banky však opatrne kalkulujú s tým, že by mohla nastať určitá pandemická uzávera napríklad v Bratislave. „Pred dvoma týždňami by som súhlasil, že plošné zatváranie je nepravdepodobné. Dnes, pri súčasnom raste prípadov, by som povedal, že aj keď je pravdepodobné len málo, minimálne v Bratislave s ním treba rátať ako s možnou alternatívnou,“ upozorňuje T. Lörincz.

Úroky môžu rásť, no banky sa navzájom strážia

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa