Čo sa deje na finančných trhoch a čo od nich možno ešte očakávať. Ako by mohlo vyzerať optimálne portfólio dlhodobého investora. Aj na tieto otázky odpovedá generálny riaditeľ Across Private Investments Peter Jakubička.

Slováci sú skôr konzervatívnejší investori. Vidíte v tom za posledné roky nejaký posun?
Slováci majú vo svojom portfóliu hlavne garantované dlhopisové fondy a hotovosť na účtoch. Čo je to najhoršie, čo pre svoje peniaze môžu urobiť. Treba však povedať, že v minulom roku sa do akciových indexových fondov nalialo toľko peňazí, ako za predchádzajúce tri roky dohromady.

Stále je to len malé percento „osvietených“ investorov. Väčšinová populácia nevie, ako funguje finančný trh a nezaujíma sa o to, ale trochu sa to zlepšuje. Stále je to málo oproti západným ekonomikám. Slováci nezárabaju na investíciách tak, ako by mohli.

V čom je problém?
Problém je, že začínajúci investor nevie ako fungujú trhy a často pri prvej zrážke s realitou podľahne panike a vypredáva. Čo je to najhoršie, čo môže urobiť v čase, akým je pandémia či vojna na Ukrajine. Angažovaním profesionálneho poradcu sa dajú zachrániť nemalé zdroje.

e naivné si myslieť, že ak robím niečo dvadsať minút denne ako hobby, bude to mať rovnaký výsledok, ako keď to robí niekto, kto to robí desať hodín denne s iným penzom informácií a profesionálne.

Ako sa pozeráte na rôzne platformy na investovanie?
Takzvaný social trading vykazuje nekonzistentné výsledky väčšinou s negatívnym dosahom na peňaženku investora. Tomu by som sa odporúčal vyhnúť hlavne začínajúcim investorom. Dôležitá je otázka monotematickosti či diverzity.

Úspech stabilných výnosov pre investora je v správnej diverzifikácii prostriedkov do rôznych typov aktív, keďže niektoré platformy poskytujú iba jeden alebo obmedzený druh aktív.

Zlaté pravidlo hovorí nakupovať akcie, keď ich cena klesá. Platí to bezpodmienečne alebo treba zvažovať aj iné faktory. Napríklad infláciu či úrokové sadzby, keďže s rastom sadzieb sa ochladzuje ekonomika a teda nakúpené akcie môžu ešte ďalej klesať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa