Mzda často neodráža skutočnú situáciu na pracovnom trhu. Omnoho zaujímavejšia pre porovnanie zárobkov na trhu práce je mediánová mzda. To je mzda, ktorá pracujúcich rozdeľuje na dve polovice. Jedni zarábajú menej ako medián, druhým na účet cinkne viac.

Do priemeru chýbajú viac ako dve stovky

Priemerná hrubá mesačná mzda zamestnancov pracujúcich na plný pracovný úväzok v treťom štvrťroku minulého roka dosiahla na Slovensku 1 320 eur za mesiac. Tento ukazovateľ hovorí, že keby sme mzdu všetkých zamestnancov vyzbierali a každému z nich dali rovnakú sumu, každý z nich by dostal 1 320 eur.

Podpredseda vlády a minister financií Eduard Heger FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Viac sa zdaní majetok a spotreba, odkazuje minister financií. Zmena čaká aj daň z nehnuteľnosti

Mediánová mzda je výrazne nižšia ako priemerná mzda a v treťom kvartáli minulého roka bola v SR 1 080 eur. To v podstate znamená, že väčšina ľudí zarába podpriemerne. Tiež to ale ukazuje, že priemerná mzda je skreslený údaj. „Rozdiel 240 eur, respektíve 18,18 percenta medzi priemerom a mediánom je spôsobený práve zamestnancami, ktorí poberajú veľmi vysoké mzdy,“ hovorí František Foltán zo spoločnosti Trexima. Odvoláva sa na analýzu, ktorá zahŕňa viac ako 1,1 milióna pracovníkov na Slovensku, čo je viac ako polovica všetkých zamestnancov v krajine.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa