Pri rozhodovaní o úrokových sadzbách centrálni bankári berú do úvahy najmä dva parametre – mieru inflácie a silu trhu práce. Inflácia je už niekoľko posledných mesiacov mätúca – jej hlavná miera prudko klesá, no jadrová ostáva stále vysoko – čo mnohých stále znepokojuje. Širší obraz však ukazuje, že inflácia prestáva byť problém a začína ním byť recesia.

Piatkové dáta z amerického trhu práce však na prvý pohľad ukázali, že zamestnanosť ostáva silná a ekonomika sa recesii môže opäť raz vyhnúť. Dôvodom je, že májová americká zamestnanosť meraná nárastom počtu výplatných pások (NFP) sa zvýšila o 339-tisíc, čo je omnoho viac, ako ekonómovia očakávali.

Trh práce však merajú dva rôzne ukazovatele. Prvým je prieskum firiem, z ktorého sa počíta množstvo výplatných pások a tiež rast miezd. Druhým je prieskum domácností, z ktorého sa počíta miera nezamestnanosti. V máji sa trajektória meraných dát výrazne rozišla. A ukázala, že inflácia nebude jediná dátová séria, ktorá ekonómom nedá spávať.

Kým NFP ukazuje na silný trh práce, vývoj miezd a miery nezamestnanosti ukazujú úplne iný príbeh. Miera nezamestnanosti prudko vzrástla z 3,4 percenta na 3,7 percenta a ukázala, že o prácu prišlo 440-tisíc ľudí, čo je najviac od príchodu pandémie.

Ako je možné, že jedna štatistika ukazuje jedny hodnoty a druhá opačné? Problém môže ležať v štatistickej metodológii. Na výpočet NFP sa používajú odhady tvorby a zániku pracovných miest na základe štatistického modelu. Až následne sa dáta revidujú pomocou reálnych informácií.

Model vzniku a zániku firiem v posledných dvoch mesiacoch ukazuje vytvorenie viac ako 600-tisíc pracovných miest, čo je takmer celá hodnota počtu nových výplatných pások. Tieto dáta si môžu prejsť v najbližších mesiacoch väčšími revíziami.

Kým bežne je model vzniku a zániku firiem hodnoverný, pri ekonomických spomaleniach vykazuje nadhodnocovanie vytvárania pracovných miest. Existuje riziko, že sa také niečo deje aj v súčasnosti. Najmä pri tom, ako sa americký trh práce správa atypicky.

Germany's Manufacturing Sector Fears Consequences of Possible Russia Energy Sanctions
Neprehliadnite

Komodity kolabujú, továrne spomaľujú. Najlepším liekom na vysokú infláciu je vysoká inflácia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa