Bol to nevídaný exces, keď sa v apríli 2020 prepadla cena ropy WTI na úroveň mínus 40 dolárov za barel. S príchodom covidovej krízy bolo zrazu ropy tak veľa, že ten, kto si ju mohol kúpiť, dostal za to zaplatené. Stačilo iba mať voľnú skladovaciu kapacitu.

Táto istá situácia sa na intradennej báze zopakovala aj v utorok na európskom zemnom plyne, ktorého spotová cena počas dňa prepadla až na mínus 15,78 eura z MWh. Kto mohol, dostal zaplatené, aby si ho mohol zobrať. Ide o obrovský paradox v situácii, keď už začiatkom budúceho roka v Európe stále hrozí nedostatok plynu.

Spotový plyn, v tomto prípade na dodanie na hodinu dopredu, ukazuje na obrovský prebytok plynu, keďže by v tomto mesiaci malo plyn vyložiť rekordných 82 tankerov s LNG. Počasie k tomu prispieva, pretože je o 4 až 8 stupňov teplejšie ako obvykle. A keďže skladovacie kapacity sú takmer plné, Európa doslova zrazu nevie, čo so zemným plynom.

Čo však platí pre spotový plyn, neplatí pre dlhodobé kontrakty. Tie ostávajú tvrdošijne vysoko v okolí 140 eur za MWh, a odzrkadľujú obavy, že budúci rok môže byť plynu málo.

Skvapalnený plyn LNG sa preváža v takýchto tankeroch. Na trhu je ho dostatok.
Neprehliadnite

Blúdiace tankery s LNG stále hľadajú smer. EÚ chce od Ameriky nižšie ceny, tie lámu rekordy

Má väčší vplyv počasie, alebo Brusel?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa