Na hornom konci dediny od rána panuje čulý ruch. Partia chlapov vykladá drevo z pristaveného kamióna. S pomocou menšieho žeriava im to ide od ruky. Mechanické rameno ukladá na pripravený betónový podklad kusy opracovanej guľatiny. Náhodnému okoloidúcemu doslova pred očami rastie štýlová drevenica.

V hornatých častiach severného Slovenska vyzerajú domy z dreva naozaj dobre. Priazeň časti miestnych obyvateľov stojí hlavne na rýchlej výstavbe a relatívne prístupnej cene. Rôzne tipy dreveníc sa dajú objednať na kľúč u desiatok domácich firiem. Napriek podpisu zmluvy s jednou konkrétnou spoločnosťou postavia nový dom desiatky drobných podnikateľov. Preferovanie práce na živnosť je jednou z hlavných čŕt slovenského stavebníctva.

Zvýšenie čistého príjmu

Dôvodom je snaha zarobiť čo najviac peňazí. V trvalom pracovnom pomere zarobí murár slušných 1 100 eur v čistom. Po zaplatení odvodov ním aj samotnou firmou stúpne cena jeho práce na približne 2 000 eur.

Stavebný robotník si otvorí živnosť. Namiesto výplaty pošle firme faktúru na spomínaných 2 000 eur. Potom z nej zaplatí minimálne zdravotné a sociálne odvody. Tento rok vo výške 76,44 eura a 180,99 eura. Zostatok na účte bude 1 742,57 eura.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa