Začiatkom nového milénia svet sledoval prasknutie dot-com bubliny na technologických akciách. V poslednom čase pribúdajú dôkazy, že práve teraz by sme si tento príbeh mohli zopakovať.

Súčasná generácia nových investorov si ho totiž nezažila a odmieta sa ponaučiť z historických chýb druhých. Trvá na tom, že školné zaplatí znovu. Je to, samozrejme, jej právo.

V tom istom čase, keď technologické akcie padali ešte rýchlejšie, ako predtým stúpali, nerušene sa postupne nafukovala iná bublina. Zelená, klimatická, udržateľná. Pardon, to posledné nie.

Prvá zelená bublina praskla pred desiatimi rokmi

Na boji proti klimatickej zmene, znižovaní emisií a prechode na čistejšie zdroje energie nie je nič zlé. Naopak. Zlý je ten ošiaľ, keď emócie spôsobia tektonické pohyby kapitálu a katapultujú bezcenné spoločnosti do stratosféry finančného neba. Nie preto, že by boli toľko hodné, ale preto, lebo podnikajú v odvetví, ktoré je budúcnosťou.

Z toho dôvodu investori ani neočakávajú ziskovosť, tá predsa príde až v budúcnosti, stačí počkať. Teda vlastne nie, nijaké čakanie. Treba nakupovať okamžite, aby sme niečo nezmeškali. Na cene nezáleží. Akonáhle začnú prudko rásť ceny týchto spoločností, prichádzajú davy a chcú sa pripojiť.

Zelená bublina prežila dokonca aj finančnú krízu z roku 2008. Ešte v roku 2009 výrobca batérií A123 Systems absolvoval IPO a počas prvého obchodného dňa jeho cena vzrástla o 50 percent. Investori boli vo vytržení, nastala nová doba.

Až na to, že nenastala. Spoločnosť ohlásila bankrot v roku 2012. V tom čase už nebola jediná, zlyhávali mnohé spoločnosti, ktoré plánovali na trh uviesť inovácie v zelenej energii. Batérie, solárne panely, veterné turbíny.

Je prirodzené, že mnohé neuspeli. Dokonca väčšina. Podľa správcov rizikového kapitálu uspeje možno jedna alebo dve zo sto novozaložených spoločností v tomto sektore.

Veď kvalitnejšie batérie, solárne panely a veterné turbíny dnes skutočne používame. Netreba však mať veľké oči a treba diverzifikovať riziko. Bežní ľudia na niečo také nemajú čas, chcú kúpiť víťazov okamžite. Cena nerozhoduje.

Pre veľký úspech tu máme pokračovanie

A tak sa príbeh opakuje. Prvá vlna mánie nastala už v roku 2020. Podľa prieskumu investičnej banky Morgan Stanley vybraný kôš „zelených“ akcií preukázal 12-násobne vyšší rast ceny akcií oproti svojim konkurentom z energetického sektora.

Som presvedčený, že na 100 percent sme v zelenej bubline. Takmer všetky solárne spoločnosti, ktoré sledujem, majú horšie hospodárske výsledky. Cena ich akcií však išla nahor trojnásobne. To nie je normálne.
Gordon Johnson, šéf GLJ Reserch, február 2021

Zisk sto percent? Chceme viac!

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa