Peňaženky Slovákov si neoddýchnu, budú zívať čoraz väčšou prázdnotou. S rekordnou infláciou ešte zažijú ľudia ťažké obdobie, a to asi dvojročné. Čaká ich ďalšie zdražovanie a spomaľovanie ekonomického rastu. Čoraz častejšie sa skloňujú termíny technická recesia, stagflácia, platobná neschopnosť firiem i dlhy domácností.

Na lepšie vyhliadky to zatiaľ nevyzerá a zďaleka to nezodpovedá ani pozitívnym vyhláseniam politikom vlády Eduarda Hegera v štýle „Nebojte sa, dobre bude“. Národná banka Slovenska (NBS) informuje, že inflácia v tomto i budúcom roku dosiahne dvojciferné číslo a hospodársky rast bude oveľa nižší, ako sa očakávalo.

Predseda vlády SR Eduard Heger a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen
Neprehliadnite

Chcú vziať Rusom majetok, pokoriť rubeľ a stopnúť plyn. EÚ s Hegerom otvára Pandorinu skrinku

Dozvuky pandémie koronavírusu, trvajúci konflikt na Ukrajine a krotenie akcelerujúcej inflácie, to všetko sú dôvody, prečo slovenskú ekonomiku čaká v najbližšej dobe hospodárska recesia. K tomu negatívne prispeje aj útlm spotreby domácností, pokles vývozu alebo firemných investícií.

Záväzok po splatnosti má osem percent Slovákov, ukazujú čísla z prieskumu spoločnosti Kruk. V produktívnom veku má dlhy po splatnosti každý desiaty Slovák, pričom vlani si muselo splácanie dlhov odložiť 13 percent ľudí.  

Odznievajúci vplyv koronakrízy podľa NBS vystriedali nové riziká. Ide najmä o narušenie dodávateľsko-odberateľských vzťahov, rýchly rast cien energií a iných komodít, a v neposlednom rade o zvýšenú infláciu.

Práve tá najvýraznejšie ovplyvňuje finančné toky v domácnostiach aj podnikoch a pôsobí na rast úrokových sadzieb, čím zvyšuje riziko finančných ťažkostí pri splácaní dlhu a dáva peňaženkám Slovákom už v súčasnosti poriadne zabrať.

Technická recesia? Riziká existujú

Ako uviedol guvernér NBS Peter Kažimír, Slovensku v krajnom prípade hrozí technická recesia.

„Naprieč eurozónou sa o nej diskutuje. Je tu predpoklad, že na tri štvrťroky budeme odstrihnutí od plynu a európska solidarita sa materializuje do podoby 25 percentnej saturácie. To znamená, že dostaneme náhradu v podobe štvrtinovej potreby. V takom prípade by časť slovenského priemyslu bola významne dotknutá,“ podotkol P. Kažimír.

Benzín, pumpy a anketár
Neprehliadnite

Výpadky palív hlásia ľudia po celom Slovensku. Niektorí hráči pôjdu z kola von, trh náhle mrzne

Ako by k technickej inflácii vlastne došlo? „Stačia na to dva po sebe nasledujúce štvrťroky záporného vývoja hrubého domáceho produktu (HDP) a Slovensko bude v technickej recesii,“ prezradil František Burda, investičný analytik zo spoločnosti FinGO.sk. „Táto hrozba pravdepodobne postihne aj ďalšie krajiny Európskej únie (EÚ), a to hlavne z dôvodu vojnového konfliktu a následného obmedzenia dodávok plynu,“ dodal.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa