V zime by sa mal Európsky parlament (EP) stretávať len v Bruseli. Vyzvali na to nemeckí europoslanci z rôznych strán, ktorí upozorňujú, že v čase prudko stúpajúcich cien energií by nemala administratíva Európskej únie (EÚ) využívať dve sídla, ktoré si vyžadujú obrovské náklady na prevádzku.

Usporené milióny v nedohľadne

Už v rámci skorších prepočtov sa ukázalo, že ak by celú aktivitu EP kompetentní presunuli zo Štrasburgu do Bruselu, ročne by sa ušetrilo viac ako 103 miliónov eur. Potvrdila to štúdia samotného EP ešte v roku 2013. Dvor audítorov následne vypočítal, že ak by sa znížili cestovné náklady Európskej komisie (EK) aj Rady EÚ, ušetrili by euroúradníci ďalších päť miliónov eur. Už v uznesení z roku 2019 sa hovorí o vypracovaní plánu na zriadenie jedného sídla. Okrem iného, sa už vtedy odporúčalo častejšie využívanie videokonferencií, aby sa znížil počet služobných ciest zamestnancov EP medzi jednotlivými pracoviskami.

Obdobie pandémie síce mnohých európskych úradníkov prinútilo pracovať z domu, náklady na sídla EP však zostávajú naďalej veľmi vysoké. A to dokonca aj v čase, keď samotná EÚ prijíma rozhodnutia o tom, ako by ostatní mali šetriť energie na všetkých úrovniach.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa