Extrémna energetická, inflačná i legislatívna smršť, aj zavádzanie selektívnych daní a odvodov pre ziskové sektory. Toto sú najväčšie výzvy, ktorým čelili v uplynulom roku zamestnávatelia.

Napriek opakovaným snahám o zmenu sa situácia ani po mesiacoch nezlepšila. Obchádzanie štandardného legislatívneho procesu je podľa firiem dlhodobý systémový problém Slovenska, ktorý stále pretrváva. V uplynulých mesiacoch sa z nich doslova stala bežná prax, odznelo najnovšie na sneme Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ).  

„V parlamente sa opakovane kopia návrhy zákonov, ktoré sa prijímajú bez akejkoľvek riadnej diskusie na pôde tripartity. Aktuálne hovoríme o ďalších dvesto návrhoch zákonov, ktoré sú predložené v parlamente. Mnohé z nich negatívne ovplyvnia celé podnikateľské prostredie,“ objasnil prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga.

Nekontrolovateľné a nesystémové legislatívne zmeny pritom podľa neho oslabujú celú ekonomiku – klesá konkurencieschopnosť, rastú konečné ceny tovarov a služieb, i nezamestnanosť. „Na konci dňa na to doplácame všetci,“ vysvetlil.

Žiadna daňová reforma, sľuby padli

Podnikatelia dlhodobo označujú za veľký problém, ktorý štát nerieši, vysoké daňovo-odvodové zaťaženie. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Slovensku dlhodobo vytýka, že daňové zaťaženie práce je príliš vysoké, a to najmä pre osoby s nízkymi príjmami.

Naopak, dane z majetku a činností škodlivých pre životné prostredie považuje za nízke. Zmeny mala priniesť avizovaná daňová reforma z dielne bývalého ministra financií Igora Matoviča ešte z roku 2021, ktorá sa vôbec nerealizovala. Princípy, na ktorých stála, však boli podľa analytikov ekonomicky chybné či dokonca spoločensky neprijateľné. Z chaosu by sa stal ešte väčší chaos.

Pritom odvolaná vláda sľubovala znížiť dane a odvody už v programovom vyhlásení, zmeny ostali len na papieri. Ako uviedol na piatkovom sneme RÚZ dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger, žiadne novinky až do konca tohto volebného obdobia nemožno čakať. Na otázku, prečo sa k zmenám nepristúpilo v prechádzajúcich troch rokoch, mal jasnú odpoveď. Na vine sú najmä pandemická, inflačná i energetická kríza. Tie vraj zahltili celú pozornosť vládneho kabinetu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa