Štát žiadne nové drahé riešenia, navyše vymyslené na kolene, pre lepší výber daní v tomto čase nepotrebuje. Vhodné sú na to už tie, ktoré zaviedol pred rokmi a išli do nich milióny eur. Stačí upraviť pár maličkostí. Napríklad otvoriť projekt e-Kasy pre tretie strany či nákladné hardvérové riešenia nahradiť softvérovými. A podnikateľov by zatiaľ uspokojil štandardizovaný formát e-faktúr.

Finančná správa i podnikatelia by tak z týchto projektov mohli vyťažiť maximum, čo by znížilo daňovú medzeru a zlepšilo aj výber daní. Ako to urobiť čo najefektívnejšie, prezrádza v rozhovore pre TREND výkonný riaditeľ občianskeho združenia Slovensko.Digital Peter Kulich.

Na snímke je Peter Kulich ktorý je výkonný riaditeľ CEO-Slovensko. Digital.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Na snímke je Peter Kulich ktorý je výkonný riaditeľ CEO-Slovensko. Digital.

V parlamente je na schválenie novela zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice, s ktorou nikto nerátal. Ak ju parlament schváli, ľudia budú môcť žiadať o vrátenie časti zaplatenej ceny vybraných tovarov a služieb na základe dokladu z pokladnice e-kasa klient. Čo na tento návrh hovoríte?

Ako prvé mi napadlo, že presne na tento účel je určený systém eKasa, ktorá na Slovensku funguje už štyri roky a mala slúžiť na boj proti daňovým podvodom. Od 1. apríla 2019 sa do systému museli povinne pripojiť všetky novovzniknuté prevádzky, od júla aj ostatní podnikatelia. V súčasnosti sú už procesy v praxi zabehnuté, takže nikto nevie, čo novelou vlastne štát sleduje.

Navyše, rezort financií už v roku 2015 predstavil mobilnú aplikáciu Over doklad, cez ktorú si všetci môžu rýchlo online overiť cez finančnú správu pravosť dokladu cez nasnímanie QR kódu a odlíšiť poctivých od nepoctivých podnikateľov.

Slováci túto aplikáciu radi využívajú a overujú doklady vydané z registračných pokladníc. Treba v tomto čase vytvoriť podobnú aplikáciu?

To skutočne ťažko povedať, problém však vnímame inde. Účtovníci vo firmách sú dlhodobo zahltení nahadzovaním bločkov z eKasy pri spracovávaní jednoduchého či podvojného účtovníctva. Za mesiac im rukami prechádzajú stovky či tisícky dokladov s QR kódmi, ktoré potrebujú dostať do účtovníctva.

My opakovane už viac ako tri roky preberáme s finančnou správou možnosť otvoriť eKasu pre tretie strany. Teda aby sa mohli dáta z nej získavať automatizovane.

Matovičov rezort však apeluje na to, že potrebuje znížiť daňovú medzeru a získať väčší prehľad o tom, čo sa deje na trhu. Tento projekt by mu to umožnil?

Otvorením eKasy pre tretie strany by daniari rýchlo a online získavali státisíce dát z dokladov a mali by okamžite informácie, kto vydáva korektné či nekorektné bločky. Prínos tohto kroku, na ktorý netreba žiadne nové technológie, by teda okamžite pocítil aj štát.

Výrobcovia softvérov by snímanie QR kódov obratom zapracovali do svojich riešení a už dlhší čas je zrejmé, že by o to mali veľký záujem aj firmy, keďže by im to zefektívnilo mnohé činnosti. Automatizované spracovávanie dokladov by posunulo kontrolu blokov z eKasy cez QR kódy oveľa ďalej do budúcnosti – rýchlo, efektívne a takpovediac masovo.

O tejto možnosti sme sa rozprávali aj pred rokom, dokonca sa spomínala aj príprava novej legislatívy. Prečo tento proces napokon zaspal?

Ide skôr o neochotu kompetentných riešiť tento problém automatizovane a v rámci otvorených dát. Výhod by bolo mnoho. Nulová chybovosť, nulová pracnosť s evidenciou bločkov, minimalizácia tlačenia dokladov, plná digitálna archivácia. Pravdou je, že na jednom mieste sa zhromažďuje veľa dát a pri otvorenom API by bola vždy nejaká miera únikov dát, podobne ako pri používaní internetových prehliadačov. Ale všetko sa dá rozumne nastaviť.

Vidieť to aj v zabezpečení dát, ako sa daňovníci online prihlasujú do systémov. Daniari vidia problém v spracovávaní osobných údajov, určite by sa to však dalo ošetriť. Štát by nemusel nič nové vymýšľať, technicky je systém pripravený, stačí ho len otvoriť. Nie je dôvod, aby vznikali nové a drahé riešenia, keď rovnako užitočné sú tie existujúce, do ktorých štát už investoval.

Už dlhší čas sa hovorí aj o tom, že e-kasa by sa mohla využívať aj ako softvérový produkt. Nastal v tomto smere nejaký posun?

Projekt eKasy je od začiatku navrhnutý ako softvérové riešenie, napokon sa však pozmeňovacími návrhmi zaviedol ako hardvérové s chráneným dátovým úložiskom. Prevládli tam rôzne lobistické tlaky, nie argumenty.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa