Dlhoročné vzťahy medzi Washingtonom a Rijádom dostávajú trhliny. V lete si ešte lídri oboch krajín pred fotografmi dali frajerské „fist bump“, ale každý si myslel svoje. Prezident USA by korunného princa najradšej urobil zodpovedným za vraždu disidenta a novinára Washington Post Džamála Chášukdžího.

EBE 31 Džidda - Americký prezident Joe Biden pricestoval v piatok do Saudskej Arábie, ktorá je po Izraeli a palestínskych územiach poslednou zastávkou na jeho pracovnej ceste na Blízkom východe. Biden sa stal vôbec prvým americkým prezidentom, ktorý priletel do Saudskej Arábie priamym letom z Izraela; jeho lietadlo pristálo v saudskoarabskom meste Džidda. Na snímke zľava americký prezident Joe Biden a a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán sa zdravia počas príchodu do saudsoarabskej
Neprehliadnite

Bližšia rusko-arabská košeľa ako americký kabát: OPEC obmedzuje produkciu

Verejne prisľúbil, že z neho urobí vyvrheľa, ale napriek tlaku vlastných demokratov sa rozhodol pre „reálpolitiku“ a pred svojím presvedčením uprednostnil Američanov a ceny benzínu.

Korunný princ Mohammed bin Salman si veľmi dobre pamätal, čo mu Joe Biden v kampani sľúbil. A keďže nakoniec otočil, stal sa v očiach lídra Saudskej Arábie slabochom, ktorého je možné obalamutiť. A tak aj urobil.

Nielenže mimoriadne skomplikoval plány Západu izolovať Rusko prostredníctvom cenového stropu na ropu, ale ešte to urobil mesiac pred americkými voľbami do Senátu, ktorých zlý výsledok môže podkopať moc súčasného prezidenta.

Zdá sa, že obaja lídri sa mýlili vo svojom úsudku a teraz sa ukáže, pre koho to bude mať závažnejšie dôsledky. Nemusí to byť také jednoznačné, ako sa zdá na prvý pohľad. USA sú nielen stále špičkou vo výrobe sofistikovaných zbraní, ktoré Saudská Arábia potrebuje, zároveň majú oveľa vyššiu domácu produkciu ropy a importy sú oproti minulosti minimálne.

Bezpečnosť za ropu: Stále platná rovnica?

Od roku 1970 až do roku 2017 dovážali americké rafinérie 1 až 1,5 milióna barelov ropy denne zo Saudskej Arábie. Výnimkou bolo len obdobie v druhej polovici 80. rokov, keď importovali oveľa menej. Počas posledných rokov dovozy od lídra OPECu prudko padajú a momentálne sú na úrovni 300-tisíc barelov ropy denne.

Partnerstvo medzi Washingtonom a Rijádom fungovalo na princípe „bezpečnosť za ropu“. Pod bezpečnosťou si netreba predstavovať len predaje zbraní od amerických firiem, ktoré vždy musí schváliť Kongres. USA poskytujú Saudskej Arábii aj vojenskú pomoc. Už sú dávno preč časy , keď sa Rijád obával toho, že Sadám Husajn po invázii do susedného Kuvajtu napadne aj Saudskú Arábiu.

Washington vtedy Domu Saudov poslal na pomoc pol milióna amerických vojakov. Avšak ešte aj dnes sú v Saudskej Aríbii prítomné stovky amerických vojakov, ktorí trénujú jej armádu a učia ju pracovať s moderným zbraňovými systémami Patriot, helikoptérami či bojovými lietadlami. Len vďaka tomu sa môže brániť voči letiacim raketám z Jemenu, kde ich odpaľujú Iránom sponzorovaní rebeli z tábora húsíov.

Podpora USA pretrvala dekády a vydržala aj počas ropných kríz, embárg zo strany OPECu či teroristických útokov na USA, za ktorými stáli väčšinou občania Saudskej Arábie zverbovaní Al-Kájdou.

Korunný princ Mohammed bin Salman si však povedal, že si môže dovoliť toto spojenectvo porušiť. Až doteraz mu prešli nielen domáce čistky, ale aj invázia do Jemenu či pokus o blokádu Kataru.

Do karát mu hrá aj invázia Ruska na Ukrajinu, pretože bývalí zákazníci Moskvy ropu potrebujú a obracajú sa na Saudskú Arábiu a OPEC. Preto napriek všetkému čo urobí, má dvere do mnohých krajín otvorené a čakajú ho tam v miernom predklone.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa