Odkedy Americká centrálna banka (Fed) veľmi dôrazne komunikuje, že čaša s punčom pôjde zo stola dole a párty sa končí, dejú sa veľké veci. Horúce sektory ako technológie či zelené akcie padajú, bubliny praskajú a včerajší víťazi padajú z piedestálu.

Nič tento veľký obrat neilustruje lepšie ako porovnanie výkonu premiantov dvoch úplne odlišných prístupov k investovaniu.

Dvaja giganti s úplne odlišným prístupom

Na jednej strane existuje agresívny prístup investovania do nových spoločností, ktoré by mali podľa predpokladov prudko rásť, pretože na trh prinášajú niečo nové a potenciálne zaujímavé. Súčasná slabá ziskovosť je odôvodnená nutnými investíciami do budúceho rastu, ktoré sa podľa predpokladov majú v budúcnosti vrátiť.

Tento prístup sa nazýva investovanie do rastových akcií. Jeho najznámejším predstaviteľom je Ark Investment Management na čele s Cathie Woodovou. Fond je známy tým, že obľubuje deštruktívne inovácie. Skrátka agresívny prístup.

Tento fond bol hviezdou v roku 2020, keď dosiahol výnos až 170 percent. Vtedy sa stal najväčším aktívne spravovaným ETF fondom. O Cathie Woodovej sa začalo hovoriť ako o novom Warrenovi Buffettovi.

No a potom tu máme samotného Warrena Buffetta, toho starého, pôvodného, ktorý je zástancom investovania do výnosových akcií. To sú tie, ktoré by síce mali rásť a zarábať aj v budúcnosti, ale hlavne sú ziskové dnes a majú za sebou dlhú históriu podnikania, počas ktorej sa dokázali adaptovať na všetky zmeny, ktoré nastali. Či už išlo o zákaznícke preferencie alebo zmeny v ekonomike.

Zatiaľ čo Cathie Woodová pozerá smelo do budúcnosti a očakáva ročné výnosy 30 až 40 percent, Warrent Buffett sa netvári, že pozná budúcnosť a peniaze umiestňuje do oblastí, ktoré fungujú.

Cathie Woodová tvrdí, že spravuje kapitál už 40 rokov. Výsledkami z minulosti sa ale veľmi nechváli, nemá sa totiž ani s čím. V rokoch 1980 až 1998 údajne pracovala ako ekonóm a portfóliomanažér v Jennison Associates.

Nedarí sa fondu? Nevadí, založíme druhý

Výsledky tohto fondu sa už nedajú nájsť a samotný fondu už ani neexistuje. Dokonca nie je ani dôkaz o tom, že Cathie Woodová pracovala ako portfólio manažér.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa