Odkedy Západ zaviedol sankcie na ruské palivá, Moskva závisí od exportu na dva trhy. Až 90 percent vývozu smeruje do Indie a Číny. Čína v minulosti vždy odoberala isté objemy ruskej ropy a svoje importy výrazne navýšila. Aktuálne odoberá približne dvojnásobok oproti obdobiu spred sankcií.

WA 51 Moskva - Muž sleduje v televízii v Petrohrade čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, ktorý sa účastní uvítacej ceremónie po prílete na vládne letisko Vnukovo 2 na predmestí Moskvy v pondelok 20. marca 2023. FOTO TASR/AP 

A TV screen displays Chinese President Xi Jinping attending an official welcome ceremony upon his arrival at the Vnukovo-2 government airport outside Moscow, in a cafe in St. Petersburg, Russia, Monday, March 20, 2023. (AP Photo)
Neprehliadnite

Pohľad na rusko-čínske partnerstvo z Pekingu je oveľa pragmatickejší, ako by si Moskva želala

India však urobila úplný premet a Rusko sa z minoritného dodávateľa s podielom na úrovni jedného percenta stal hlavný dodávateľ čierneho zlata. Išlo o výhodný obchod pre obe strany. Ruská ropa je lacnejšia a tieto zľavy sa Indii hodia, pretože import drahých energií ekonomiku v minulosti dusil.

India je tretím najväčším spotrebiteľom ropy na svete a 85 percent svojej spotreby musí dovážať. Podľa odhadov expertov len za minulý rok ušetrila za importy ropy približne 3,6 miliardy dolárov.

Rusko už nemá veľa možnosti, a preto urobilo všetko preto, aby komplikovaná logistika fungovala a do prístavov v južnej Ázii sa dostal každý barel ropy, ktorý sú indické rafinérie ochotné kúpiť.

Kupujú jej dosť, počas niektorých mesiacov dokonca viac ako Čína. Preto je možné povedať, že hoci sa Rusko muselo vzdať časti svojich marží a jeho príjmy z exportu sú nižšie, väčšinu námorného exportu ropy dokázalo presmerovať.

Indii sa darí balansovať na hrane a v otázke aktuálneho konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou sa snaží držať neutrálny postoj. Odmieta odsúdiť ruskú agresiu a prehĺbila ekonomickú spoluprácu s Moskvou. Západ síce tlačil na to, aby India upravila svoj postoj, ale zároveň má pre juhoázijského obra pochopenie.

Namiesto partnera len dodávateľ

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa