Majitelia reštaurácií stále nemôžu otvárať šampanské. Gastronómií tak skoro neklesne sadzba dane z priadnej hodnoty (DPH). Väčšina politického spektra síce podporuje toto opatrenie, ale dvaja najsilnejší koaliční predstavitelia majú rozdielne názory na to, ako to urobiť. Výsledkom zbytočného sporu bude pravdepodobne zachovanie Status quo.

Minimálne v tomto roku. O niečo väčšia nádej na okresanie vysokej sadzby sa črtá až v roku 2023. Rok pred voľbami politici zvyknú rozdávať peniaze. Jediným problémom je vysoký verejný dlh. Slovenská republika vykázala v roku 2020 historicky najvyššie záväzky vo výške 59,7 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Pre stabilizovanie verejného dlhu aspoň na tejto úrovni je potrebné udržať každoročný deficit minimálne pod úrovňou troch percent HDP.

Politici preto teraz hľadajú odpoveď na otázku: Ako znížiť dane a nespôsobiť obrovské výpadky v príjmoch verejných financií? Výsledkom sú návrhy, ktoré niekomu zoberú peniaze a takto získané financie sa následne rozdajú. Presnejšie pandémiou ťažko skúšanej gastronómií prinesú nižšiu DPH. Paradoxne až v čase, keď svet pravdepodobne už zvíťazí nad covid-19 a neustále zatváranie ekonomiky bude len nepríjemnou spomienkou.

KK23 Hannover - Na archívnej snímke z 8. marca 2019 zamestanec čistí na aute logo Volkswagen v Hannoveri. Volkswagen očakáva, že v Nemecku obnoví výrobu áut v lete 2020. Automobilka bola nútená prerušiť produkciu pre pandémiu nového koronavírusu. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 08.03.2019, Niedersachsen, Hannover: Eine Mitarbeiterin putzt das VW-Logo eines T6 von Volkswagen Nutzfahrzeuge auf dem Band der Endkontrolle im VW-Nutzfahrzeuge Werk in Hannover. Die Sparte der leichten Nutzfahrzeuge im VW-Konzer
Neprehliadnite

Euro nemusí byť ani pre Nemcov až také terno. Lacné peniaze ničia tlak na konkurencieschopnosť

Sulíková predstava

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa