Prudké zdražovanie nemusí zastaviť ani prichádzajúca recesia. Za vysokou infláciou nie je prehriata ekonomika ani prudký hospodársky rast. V normálne fungujúcom ekonomickom prostredí je zdražovanie výsledkom silenej konjunktúry. Počas nej firmy svojím zamestnancom razantne zvyšujú mzdy. Až tak, že začnú vo veľkom utrácať a spôsobia nedostatok tovarov. Obrovský dopyt podniky využijú na zvyšovanie cien a výsledkom je vysoká inflácia.

Lenže v súčasnosti sa svet zotavuje z krízy spôsobenej vírusom covid-19. Napríklad domáca ekonomika stále nie je silnejšia ako pred vypuknutím pandémie. Vyšší je aj počet ľudí bez práce a napriek tomu obyvatelia čelia prudkému zdražovaniu ako v časoch neistej slovenskej koruny. Za vysokými cenami, rovnako ako v minulosti, stoja zlé politické rozhodnutia. Len tentoraz na úrovni celej Európskej únie.

Nezodpovednosť bohatého Nemecka

Začiatkom roka ruská armáda zaútočila na Ukrajinu. Západ reagoval vypovedaním obchodnej vojny a zavádzaním sankcií. Tie majú negatívny dopad na obidve strany. Európanom prudko stúpli ceny nakupovaných surovín a energií. Rusom sa zas obmedzil prístup k hotovým západným produktom. Výsledok? Obidve strany konfliktu v súčasnosti čelia vysokej inflácií.

V ťažkých časoch európskemu obyvateľstvu škodia najmä rozhodnutia Nemecka. Presnejšie ekologických aktivistov zoskupených vo vládnucej strane Zelení. Práve oni v rámci trojkoalície tlačia zvyšné dve vládne strany do odstavovania atómových elektrární. Udiať sa tak má v časoch rekordne drahých energií. Oveľa rozumnejšie by pritom bolo nasledovať cestu Japonska a začať pracovať na obnove výroby v už vypnutých jadrových reaktoroch.

Nemecko sa atómu rozhodlo vzdať v časoch lacného plynu. Práve prostredníctvom tejto suroviny sa vo veľkom mala vyrábať elektrina. Lenže lacný plyn je minulosť, ale snahy o vypínanie atómových elektrárni nie a výsledkom budú obrovské problémy. Časť ekonómov očakáva koniec vysokej inflácie z dôvodu prichádzajúcej recesie. Európske fabriky začínajú obmedzovať výrobu  kvôli vysokým cenám surovín.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa