Málokto si uvedomuje dramatické zmeny, ktoré nastali v roku 2022. Ich následky budú dlhodobé a zásadné. Pre infláciu, ekonomický rast aj životnú úroveň, tvrdí analytik Credit Suisse Zoltan Pozsar.

Dve inflácie, jedna správna

Existujú dva názory na súčasnú vysokú úroveň inflácie.

Prvý, bežne akceptovaný je, že súčasná inflácia je cyklická. Vznikla ako následok chaotického otvorenia ekonomík po pandémii pri masívnej podpore fiškálnej a monetárnej politiky. Tie nafúkli dopyt voči dočasne obmedzenej ponuke. Keď sa však ponuka obnoví, inflácia poklesne. Medzitým, v prípade potreby, budú centrálne banky brzdiť prílišný dopyt vyššími sadzbami.

A potom je druhý názor na pôvod inflácie, prezentovaný Zoltanom Pozsarom. V ňom je vysoká inflácia štrukturálne vysoká. Je následkom chaotického prechodu z multipolárneho svetového poriadku do poriadku, kde dve veľké mocnosti napadajú status Spojených štátov.

Ak je správny prvý pohľad, inflácia pravdepodobne dosiahla svoj vrchol. Ak je správny druhý pohľad, tak sa sotva začala. V takom prípade by mala byť chápaná ako vojnový inštrument, ktorý západné centrálne banky nemusia byť schopné skrotiť.

Ako vznikla trvalá inflácia

Posledné dve dekády mali jednoduchý lajtmotív: Západ kupoval, Východ produkoval. Bola to synergia medzi kúpyschopnosťou Západu a produkčnou kapacitou Východu. Útok na Ukrajinu bola posledná kvapka, ktorá tento model rozbila.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa