Sektor železničnej dopravy na Slovensku čaká mimoriadne náročný rok. Dôvodom je dramatické zvýšenie nákupnej ceny trakčnej elektriny, ktorá poháňa elektrické súpravy. Elektrinu obstaráva a dodáva štátny správca infraštruktúry Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Tie však tender na nákup kľúčovej komodity vyhlásili až v druhej polovici roka, kedy ceny prudko stúpali. Aktuálne sa skončilo mesačné referenčné obdobie, podľa ktorého sa stanoví konečná výkupná cena. Z pohľadu na burzový vývoj je zrejmé, že cena, ktorú dopravcovia platia dnes, po Novom roku narastie viac než dvojnásobne.

vlaciky
Neprehliadnite

Vlaky zdražejú. Štátne železnice kupujú elektrinu za rekordné ceny

Cena v novembri opäť rástla

Výsledná cena, za ktorú budú ŽSR na budúci rok nakupovať trakčnú elektrinu, sa podľa zmluvy počíta ako aritmetický priemer denných zúčtovaných cien elektriny obchodovanej na pražskej burze počas referenčného obdobia. To začalo plynúť zverejnením zmluvy v Centrálnom registri zmlúv 4. novembra a trvalo jeden mesiac.

V deň začiatku referenčného obdobia stála jedna megawatthodina (MWh) elektriny 121,7 eura. V jeho posledný deň, minulý týždeň v piatok, dosiahla 155,8 eura. Aritmetický priemer cien za posledný mesiac sa tak ustálil na úrovni 135 eur za MWh. Túto základnú sume ešte dodávateľ elektriny pre ŽSR vynásobí koeficientom podľa jednotlivých tarifných pásiem počas dňa. ŽSR teda budú za komoditu platiť v rozmedzí od 101,2 eura za MWh v čase od polnoci do šiestej ráno, do 155,4 eura za MWh v popoludňajších hodinách.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa