Marián Viskupič (SaS), predseda finančného výboru parlamentu, v pondelok rozprával o svojom pohľade na budúcoročný rozpočet a riziká, ktorými hrozí

Rozpočet na tento rok sa navýšil. Otázka je, čo bude s budúcoročným rozpočtom?

Jeho príjmy sú navrhované na úrovni 26,7 miliardy eur, ale výdavky na úrovni 35 miliárd eur a z toho vyplývajúci deficit vyše 8,3 miliardy eur považujem za veľmi zlý a problematický výsledok. Výdavky sú oproti roku 2019 dvojnásobné. Vtedy boli v hodnote približne 18 miliárd eur, teraz sú vyše 35 miliárd eur. Toto je ten základný problém.

Zároveň treba povedať, že tento rozpočet bol zverejnený päť pracovných dní pred jeho prijatím na vláde. Žiadna diskusia odbornej verejnosti k nemu v podstate neprebehla. Je málo transparentný a absolútne rezignoval na akúkoľvek konsolidáciu, akékoľvek výdavkové limity, fiškálne ciele na roky 2024, 2025 sú len formálne. Rozpočet má veľmi veľa chýb a máme k nemu veľmi veľa výhrad.

To nie je iba vaše stanovisko. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) ho pomerne výrazne skritizovala. Kam sa posunulo rozpočtovanie za posledné tri roky?

Žiaľ, treba povedať, že sa posunulo jasne k negatívnemu scenáru. Vôbec nie sú poriadne a precízne definované výdavky v rámci prvého rozpočtového roka a už vôbec nie tie nasledujúce. Čiže, v tomto sme skôr urobili krok späť.

Keď nemá rozpočet víziu, chýba vízia aj krajine. Vidím predvolebnosť a populistickosť tohto rozpočtu, ktorý posúva Slovensko na veľmi nebezpečnú cestu. Nemusíme chodiť ďaleko, stačí sa pozrieť do Maďarska, od ktorého sme možno rok pozadu. Podobne robil rozpočet Orbán - veľký, nafúknutý a predvolebný. Teraz vidíme, aké zásadné ekonomické a finančné problémy Maďarsko dnes má.

Maďarsko musí v súčasnosti brániť klesajúci forint. My našťastie máme euro, ktoré nás určitým spôsobom chráni. Avšak výnosy slovenských dlhopisov opäť vzrástli  nad štyri percentá, čo je už pomerne nebezpečné. Myslíte si, že môžeme vidieť tlak finančných trhov práve kvôli tomu, že rozpočet nie je dobre ukotvený?

Slovensko má oproti Maďarsku obrovskú výhodu v tom, že sme členmi eurozóny. Euro nás aktuálne chráni pred veľkými problémami. Ale sme preč z doby, kedy zadlžovanie nestálo nič, úrokové sadzby boli nulové alebo veľmi blízke nule. Toto je už za nami a dnes zadlžovanie začína mať svoju cenu.

Posledná emisia našich dlhopisov na úrovni štyroch percent je už veľkým varovným prstom. Dnes sa Slovensko financuje drahšie ako napríklad Španielsko a trhy nám budú stále viac a viac ukazovať problémy, ktoré máme.

Aké sú to?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa