Boj proti inflácii dospel do bodu, kedy trh trestá zvyšovanie sadzieb „len“ o 50 bázických bodov. Zatiaľ čo americký Fed a európska ECB zvyšujú sadzby už o 75 bázických bodov, britská Bank of England (BoE) si dovolila o niečo pomalšie tempo.

PK 1 Tokio - Ľudia si pripomínajú obete druhej svetovej vojny počas 77. výročia japonskej kapitulácie v druhej svetovej vojne pri svätyni Jasukuni v Tokiu 15. augusta 2022. FOTO TASR/AP

People pay respects to the war dead at Yasukuni Shrine Monday, Aug. 15, 2022, in Tokyo. Japan marked the 77th anniversary of its World War II defeat Monday. (AP Photo/Eugene Hoshiko)
Neprehliadnite

Ľudia proti centrálnej banke: japonský obor sa prebúdza

Britskí bankári mali následne plné ruky práce. Britká libra sa prepadla na historické minimá a dlhopisový trh sa vymkol spod kontroly. Bank of England nemala inú možnosť, ako intervenovať na trhu a nakupovať štátne dlhopisy.

V jeden deň dokonca libra padla až o päť percent voči doláru a aj po stabilizácii si zaknihovala pokles o sedem percent v priebehu dvoch dní. Na devízovom trhu takto zvyknú padať meny rozvojových krajín, nie mena piatej najväčšej ekonomiky sveta.

Makroekonomické dôvody alebo panika?

Tieto prudké pohyby boli neskôr vysvetľované aj ako reakcia na ohlásenie nižších daní zo strany britskej vlády, ktoré zvýšia deficit verejných financií, či nečakane vysoký deficit bežného účtu (8,3 percenta HDP).

Investor,Trading,The,British,Pound,Sterling,At,Par,With,The
Zdroj: Shutterstock
Impulz na posilnenie eura prišiel z Londýna

V to ráno 28. septembra 2022 sa euro pohybovalo na nových 20-ročných minimách voči doláru, na úrovni 0,96. Počas dňa však razantne posilnilona úroveň 0,98, čo bol najsilnejší rast v tomto roku. V tom čase v prospech britských dlhopisov intervenovala BoE. Tým posilnila britskú libru, ktorá zo sebou potiahla aj euro. Dolár v tom čase oslabil.

Argumentovalo sa tým, že Británia potrebuje stabilný dopyt po svojich akciách a dlhopisoch, aby mohla financovať svoje importy. A teda, že vyššie deficity zákonite musia libru oslabovať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa