Matky, ktoré chodia po supermarketoch a na sociálnych sieťach ukazujú potravinové výrobky v regáloch plné pesticídov. Vyzývajú ľudí, aby si ich nekupovali a nahradili ich zdravšími alternatívami.

Na potraviny, ktoré obsahujú nevhodné prísady upozorňuje napríklad skupina s názvom Moms Across America. Dala si za cieľ edukovať matky naprieč jednotlivými americkými štátmi o toxických látkach, ktoré sa nachádzajú v rôznych potravinových výrobkoch.

Z peňazí, ktoré vyzbierajú od svojich podporovateľov, nechávajú jednotlivé výrobky laboratórne testovať, aby sa mohli odvolávať na konkrétne výsledky a rozbory.

Je to len jedna z iniciatív, ktoré sa v uplynulých rokoch sformovali v Spojených štátoch a upozorňujú na nelichotivý stav, keď konzumácia ultraspracovaných potravín s náložou toxických látok môže viesť k viacerým zdravotným rizikám.

Na mnohé neduhy vrátane problematických potravín či amerického zdravotného systému upozorňoval vo svojej kampani nezávislý kandidát na prezidenta Robert Kennedy mladší, ktorý neskôr vyjadril podporu Donaldovi Trumpovi.

Nadchádzajúci prezident uviedol, že „kandidatúra R. Kennedyho inšpirovala milióny a milióny Američanov, nastolila kritické otázky, ktorým sa v tejto zemi dlho nevenovala pozornosť“.

D. Trump v sledovanom podcaste s moderátorom Joe Roganom uviedol, že R. Kennedy by mohol získať miesto v jeho kabinete a venovať sa práve zdravotníckym otázkam.

R. Kennedy, okrem iného, ostro vystupoval počas pandémie covidu a upozorňoval na nežiaduce účinky vakcín proti covidu.

Hoci ho niektoré svetové médiá onálepkovali ako konšpirátora, v USA je diskusia ohľadne viacerých opatrení, ktoré sa presadzovali počas covidu otvorenejšia ako v iných krajinách.

Dokonca vzniklo niekoľko vyšetrovacích komisií, ktoré si predvolávajú lekárov či vedúcich zdravotníckych inštitúcií a prešetrujú jednotlivé postupy. Výsledkom má byť väčšia reflexia pandemického obdobia a opatrení, ktoré sa v tom čase prijímali.

Kennedymu by sa tak nakoniec mohlo podariť to, o čo sa už vlani veľmi usiloval floridský guvernér Ron DeSantis, ktorý trval na dôslednom vyšetrovaní postupov viacerých amerických úradov počas pandémie.

Práve Florida sa v uplynulých dvoch rokoch stala akousi oázou, kam sa začalo sťahovať mnoho Američanov aj z iných štátov. Postavila sa totiž prísnym lockdownovým opatreniam a viaceré reštrikcie odmietla, čo podľa guvernéra mnohým zachránilo podnikanie a živobytie.

R. Kennedy sa venuje oveľa širším témam s presahom na zdravotníctvo. Dlhodobo upozorňuje na podporu liečby chronických ochorení, ktoré v USA každoročne mimoriadne zaťažujú rozpočet.

Kľúč k tomu, aby bola Amerika zdravá vidí v tom, že vláda by sa mala viac zamerať na boj s pesticídmi v poľnohospodárstve a mala by prijať v tejto oblasti ráznejšie zmeny.

Portál Politico upozornil, že ak by R. Kennedy skutočne dostal priestor na realizáciu svojich plánov v oblasti zákazu pesticídov, došlo by k obrovskému obratu v poľnohospodárskej agende USA.

Práve za Trumpovho prvého volebného obdobia totiž zrušili viacero obmedzení, ktoré sa týkali pesticídov.

Koľko sa R. Kennedymu podarí vyťažiť z jeho podpory Trumpa v predvolebnej kampani a nakoľko Trump ocení, že mu táto agenda mohla pritiahnuť milióny voličov, ukážu najbližšie týždne.

Trumpov rival DeSantis v USA znervózňuje niektoré veľké korporácie aj zdravotnícke úrady
Neprehliadnite

Trumpov rival DeSantis v USA znervózňuje niektoré veľké korporácie aj zdravotnícke úrady

Ďalšie dôležité správy