„Veríme, že si ministerstvo financií konečne uvedomí dôležitosť vysokých škôl a vyčlení pre ne prostriedky, nielen aby študenti nezamrzli, ale aby sa zvyšovala aj kvalita po dlhom období znižovaného rozpočtu“ uviedol pre TREND predseda Študentskej rady vysokých škôl Filip Šuran.

Oslovili sme viaceré univerzity a zisťovali, na aké krízové scenáre sa pripravujú.

Ak sa nič nezmení, hrozí kolaps

Rezort školstva (MŠVVaŠ SR) žiadal pôvodne o navýšenie financií pre základné a stredné školy o vyše 36 miliónov eur. V máji sa po žiadostiach jednotlivých zriaďovateľov suma na dofinancovanie energií zvýšila na vyše 42 miliónov eur. Ministerstvo financií (MF SR) odpovedalo 19. septembra, a rozpočtovým opatrením uvoľnilo 30 miliónov eur pre regionálne školy.

MŠVVaŠ požiadalo MF SR o navýšenie rozpočtu aj pre vysoké školstvo, a to v objeme 20 miliónov eur. Na financie od vlády na zvýšené náklady však zatiaľ stále čakajú. Žiadosťou sa aktívne zaoberáme. V súčasnosti MF SR čaká, kým rezort školstva dodá doplňujúce informácie“, pre TREND to uviedol tlačový odbor rezortu a dodal, že „kompenzácie za vyššie ceny energií bude zároveň vláda riešiť komplexne na úrovni obyvateľov, podnikateľov aj verejnej správy." Rezort financií teda nič konkrétne nepovedal, len dodal, že čakajú na závery rokovaní s Európskou komisiu, aby vedeli vyhodnotiť celkový rozsah problému a jeho následný vplyv na rozpočet verejnej správy.

Rezort školstva nám zase uviedol, že s rezortom financií komunikujú na dennej báze. Na výsledok prerozdelenia financií si však vraj treba počkať.

A vysoké školy čakajú a stále viac sa približujú ku kolapsu. Slovenská rektorská konferencia vyzvala vládu, aby zvrátila negatívny vývoj financovania vysokých škôl, aby kompenzovala výpadky spôsobené energetickou krízou a po vzore okolitých krajín dofinancovala výpadky v národných a európskych projektoch. V opačnom prípade hrozí, že sa vysoké školy 17. novembra zatvoria.

Samotné vysoké školy upozorňujú na zlú finančnú situáciu už dlhšie a s príchodom energetickej krízy sa problémy ešte viac prehlbujú.

Chýbajú milióny eur

„V tomto roku nám na energie chýba 5,5 milióna eur. Napríklad internátu Družba UK vzrástla cena vykurovania päťnásobne“, uviedla pre TREND hovorkyňa Univerzity Komenského v Bratislave (UK) Lenka Miller a dodala, že situácia s neustálym zvyšovaním nárokov a znižovaním štátnej dotácie je neúnosná.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa