Hoci Európska únia (EÚ) ani zďaleka nepatrí k najväčším znečisťovateľom a produkuje necelých desať percent emisií na svete, chce svoju uhlíkovú stopu v nasledujúcich rokoch výrazne zredukovať. Najnovšie to má v úmysle docieliť zmenou v systéme obchodovania s emisiami v priemysle. Plánuje tiež spoplatniť emisie z cestnej dopravy a vykurovania domov a bytov. Kritici upozorňujú, že ak k emisiám nebude mať podobný prístup krajiny ako Čína, India či USA, Európa sa bojom za klimaticky neutrálny kontinent môže nakoniec vyšachovať z mapy ekonomicky najsilnejších hráčov a samu seba v konečnom dôsledku oslabiť.

Kateřina Davidová z Inštitútu pre európsku politiku Europeum, v ktorom vedie klimatický tím, pre TREND vymenúva možné riziká nových európskych noriem. No dodáva i dôvody, prečo EÚ na svojej zelenej politike trvá.

Ako sa prejaví spoplatnenie emisií z cestnej dopravy od roku 2027 v praxi?

Od roku 2027 − alebo od 2028, ak budú ceny energií podstatne vyššie −
budú dodávatelia pohonných hmôt a palív povinní nakupovať emisné povolenky podľa toho, koľko emisií dané palivo pri spaľovaní vyprodukuje. Doteraz sa spoplatnenie emisií týkalo najmä veľkých energetických a priemyselných podnikov, teraz sa situácia viac vyrovná.

Nový systém, označovaný aj ako ETS 2 bude obsahovať mechanizmus, vďaka ktorému cena povolenky spočiatku neprekročí 45 eur za tonu oxidu uhličitého. Na rozdiel od súčasného systému ETS tak nebude cena príliš kolísať, bude predvídateľná a nebude lákať k špekuláciám.

Čo to bude znamenať pre bežných vodičov a autodopravcov?

Prinesie im to mierne zdraženie pohonných hmôt, v ktorých cene bude zahrnutý aj dosah spaľovania na klímu a životné prostredie. Odhaduje sa, že by sa cena pohonných hmôt mohla zvýšiť asi o osem až deväť centov na liter. V Nemecku už podobný systém spoplatnenia emisií v doprave zaviedli pred dvoma rokmi a cena pohonných látok sa zvýšila práve asi o osem centov na liter.

Zároveň už od roku 2026 začne fungovať nový Sociálny klimatický fond v objeme 86,7 miliardy eur. Vďaka nemu budú môcť členské štáty vopred kompenzovať dosah nového systému ETS, najmä na najviac zraniteľných spotrebiteľov. Viac ako jedna tretina fondu sa bude môcť využiť na priamu podporu domácností.

V čom vidíte výhody tejto normy?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa