Na Ukrajine sa tvorí skupina nových oligarchov a právny štát dostáva na frak, takto pred letom popisoval situáciu portál Politico. Zdôrazňoval obavy niektorých ukrajinských spoločností, ktoré upozorňovali na neprehľadnú situáciu v súvislosti so sankciami a následnom vplyve na oblasť biznisu.

Jedna z najväčších ukrajinských investičných skupín Smart Holding, ktorá sa zameriava na kovy, ropu, plyn, ale aj poľnohospodárstvo či nehnuteľnosti pre Politico uviedla, že právny štát ide v týchto časoch do úzadia. „Viacerí mocní hráči využívajú vojnu na Ukrajine na obohacovanie sa a oslabovanie obchodných rivalov," uviedla pre portál generálna riaditeľka spoločnosti Julia Kiryanová.

Korupčné škandály

Ukončenie vojnového konfliktu na Ukrajine je zatiaľ, zdá sa, v nedohľadne. Olexij Reznikov to ako ukrajinský minister obrany naznačil ešte 3. septembra, keď pre agentúru Ukrinform povedal, že stíhačky F-16, ktorých dodanie Kyjevu prisľúbili viaceré západné krajiny, budú môcť do boja s Ruskom nasadiť niekedy na jar 2024. O deň neskôr z postu odišiel.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ako dôvod jeho rezignácie uviedol, že ministerstvo potrebuje po 550 dňoch totálnej vojny „nové prístupy a iné formy interakcie s armádou a spoločnosťou ako celkom“.

Jedným z neoficiálnych dôvodov odchodu ministra O. Reznikova mali byť okrem iného viaceré korupčné škandály v rezorte obrany. Problematické mali byť predražené nákupy armádneho oblečenia či stravy pre vojakov. V. Zelenskyj dokonca v dôsledku korupčných afér odvolal vysokopostavených predstaviteľov vojenských odvodových úradov po celej krajine. Tieto kauzy v súčasnosti vyšetruje ukrajinská prokuratúra.

Ukrajinci preto žiadajú účinnejší boj proti korupcii a mnohí podiel na aktuálnej situácii pripisujú aj V. Zelenskému. Potvrdzuje to júlový prieskum, ktorý pre think-thank Demokratické iniciatívy Ilka Kucheriva zrealizoval Kyjevský medzinárodný inštitút sociológie.

Podľa prieskumu si viac ako 77 percent Ukrajincov myslí, že za „korupciu vo vláde a vojenských inštitúciách je priamo zodpovedný prezident.“

Občania v prieskume vyjadrili nespokojnosť s nedostatkom armádneho vybavenia či problematickou organizáciou evakuácie zranených.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa