Ruská invázia na Ukrajinu prináša ďalší nečakaný benefit. Po zjednotení ukrajinského národa a posilnení súdržnosti Západu a NATO, spôsobila aj urýchlenie prepojenia elektrických rozvodných sietí EÚ a Ukrajiny.

KK39 Severodoneck - Ukrajinský vojak sa pozerá na obrazovku dronu, ktorý ukazuje pozície ruských jednotiek počas ťažkých bojov na frontovej línii v Severodonecku v Luhanskej oblasti vo štvrtok 9. júna 2022. FOTO TASR/AP
A Ukrainian soldier looks at a drone screen showing Russian troops positions during heavy fighting at the front line in Severodonetsk, Luhansk region, Ukraine, Wednesday, June 8, 2022. (AP Photo/Oleksandr Ratushniak)
Neprehliadnite

Hedžové fondy očakávajú pokles napätia na Ukrajine, predávajú energie

Proces sa práve ukončil a do susedných krajín, vrátane Slovenska, začínajú prúdiť malé dávky ukrajinskej elektriky. Objemy sa budú postupne zvyšovať a celkový potenciál ukrajinského exportu je ekvivalentom celkového výkonu slovenských jadrových elektrární, ak sa spustí aj tretí blok Mochoviec. Nebol to však jednoduchý proces.

Definitívne odpojenie od sovietskych sietí

Kyjev sa už roky snažil odpojiť od Ruska a Bieloruska a pripojiť sa na Západ. Po anexii Krymu sa proces začal urýchľovať, ale napriek tomu sa nečakalo, že prepojenie nastane skôr ako v roku 2024.

Sieťoví operátori a vlády EÚ boli síce voči Ukrajine ústretové, ale nepáčilo sa im vlastníctvo ukrajinskej energetickej spoločnosti DTEK Group, ktorú má pod palcom oligarcha Rinat Akhmetov.

DTEK na to reagoval, že spoločnosť je členom viacerých medzinárodných energetických asociácií a súčasťou európskeho biznisu. Diskusie náhle prerušil hrmot vojnových bubnov. Hneď v prvý deň invázie urobil Kyjev rozhodný a nezvratný krok, odpojil sa od bývalých sovietskych sietí vedúcich do Bieloruska a Ruska.

Začal robiť prípravy na to, že krajina bude fungovať ako energetický ostrov, bez prepojenia na iné krajiny. Prepojenie na východ totiž neprichádzalo do úvahy. Operátor Ukrenergo sa rozhodol, že cesta späť je neprípustná. Prepojenie na západ však nebolo ešte hotové.

Kyjev pomoc s energiou nepotreboval, naopak ponúka ju

V polovici marca sa európska energetika zobudila a rýchlo prepojila svoje siete s Ukrajinskými, aby v prípade potreby mohla dodať energiu. Existovali obavy, že Ukrajina sa môže ponoriť do tmy. Okupácia južnej časti Ukrajiny, kde existujú značné kapacity veterných a solárnych elektrární obmedzila výrobu elektrickej energie.

Rozvodné siete sú poškodené, že komplikuje možnosť dodávky elektrickej energie.
Lenže z Ukrajiny ušli milióny ľudí a priemysel je z časti zatvorený. Vo výsledku sa tak dopyt po elektrickej energii na Ukrajine prepadol viac, ako produkcia. Ukrajina má teda momentálne prebytky energie.

Preto padlo rozhodnutie, že namiesto núdzového pripojenia sa urobí plnohodnotné, ktoré umožní komerčné predaje elektrickej energie oboma smermi. Infraštruktúra v takejto škále sa robí normálne roky, teraz sa to vďaka úsiliu ukrajinského a poľského operátora podarilo v priebehu mesiacov. USA poskytuje poradenstvo a financovanie.

Veľká prestavba v rekordnom čase

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa