Slovenský dôchodkový systém čaká vážna reforma. V rámci nej sa nanovo rozdajú karty rozhodujúce o výške penzie. Príjem v starobe je v súčasnosti závislý najmä od výšky mzdy. Prípadne od zvolenia správnej investičnej stratégie v II. pilieri. S príchodom nového roka má mať vplyv aj vychovanie úspešných detí pracujúcich na Slovensku.

„Predstavte si, že vaša dcéra v hrubom zarába tisíc eur a váš syn tisíc eur. Potom vám dôchodok stúpne o 30 eur za mesiac,“ priblížil minister práce Milan Krajniak (Sme Rodina). Spomínanú sumu dostanú obidvaja rodičia. „Zároveň férovo dodávam, že ešte nie sme v koalícií definitívne dohodnutí na spôsobe výpočtu rodičovského bonusu a v rámci schvaľovania v parlamente môže prísť k zmenám,“ dodal. M. Krajniak.

Minister práce pôvodne navrhoval umožniť deťom prispieť rodičom na dôchodok až päť percent zo zaplatených odvodov. Po rokovaní vlády sa sadzba znížila na tri percenta. Zároveň sa stanovil maximálny strop vo výške 1,2 násobku hrubej mzdy dieťaťa. Pri takto nastavenom systém stúpnu výdavky na dôchodky o 200 miliónov eur za rok. Ide o prepočet ministerstva práce a časť analytikov varuje, že reálne môže byť suma vyššia o desiatky až stovky miliónov eur. Obrovskú dieru v štátnej pokladnici môže napríklad spraviť návrat Slovákov, ktorí pracujú v zahraničí.

Spomínané riziko má eliminovať novela zákona o rozpočtovej zodpovednosti. V rámci nej sa stanoví maximálna výška peňazí, ktorá môže byť počas jedného roka minutá na rodičovský bonus. Čisto teoreticky peniaze navyše môžu byť vyplácané napríklad len osem, nie dvanásť mesiacov. Prípadne sa bude rodičovský bonus flexibilne znižovať. Práve spomínané nejasnosti sa majú vyriešiť počas rokovania v parlamente.

Zaplatia to mladí ľudia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa