Tržby spoločnosti Eset vlani medziročne stúpli o ďalších bezmála 8,5 percenta, keď dosiahli 526,6 milióna eur. Predaj softvéru vlastnej výroby tvorí 99,8 percenta z celkových tržieb. Zisk po zdanení v rovnakom období narástol o viac ako štrnásť percent na takmer 77,7 milióna eur a EBITDA (zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi) dosiahla úroveň 101 milióna eur. 

Hospodárenie spoločnost Eset
Zdroj: TREND Analyses

„Polmiliardová hranica predstavuje ďalší míľnik za naším cieľom stať sa jedným z troch najväčších globálnych dodávateľov bezpečnostných riešení na svete a presiahnuť miliardovú hranicu,“ hovorí Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti Eset.

Silné Japonsko a rast Česka

Takmer celé tržby firmy generovali zahraničné trhy, predovšetkým región Európa, Blízky východ a Afrika, ktorý sa na tržbách podieľa až 53-percentným podielom. Nasleduje Severná Amerika s 25-percentným podielom a Ázia a Pacifik (APAC) s 22-percentným podielom.

Najväčší medziročný nárast tržieb na úrovni deviatich percent zaznamenal región APACnajmä vďaka výborným výsledkom  v Japonsku. Spomedzi krajín rástla najviac Česká republika, a to až o 23 percent.

Tržby rástli aj na Slovensku, za minulý rok dosiahli 18 miliónov eur pri desaťpercentnom medziročnom raste. Celkovo má Eset na svete 19 dcérskych spoločností.  Firma konsoliduje a zdaňuje príjmy zo sveta na Slovensku a za minulý rok vykázala daň z príjmu vo výške viac ako 19 miliónov eur.

„Naše technológie chránia celosvetovo viac než dvemiliardy používateľov internetu či mobilných zariadení. Úspechy firmy, ako aj kontinuálny rast, by neboli možné bez investícií do vývoja a výskumu. Tieto investície sme za posledných päť rokov zdvojnásobili,“ uzatvára R. Marko.

Eset je najväčšou slovenskou firmou v oblasti informačných technológií. Jej produkty sa predávajú vo viac ako 200 krajinách a teritóriách na svete, globálne zamestnáva približne 1 800 ľudí, pričom približne tretina pracuje vo vývoji a výskume.

Čo sa týka segmentácie tržieb podľa zákazníkov, tak najviac ich pochádza z oblasti služieb (hotely, reštaurácie, cestovný ruch), ďalej nasleduje obchod, priemyselná výroba a ostatné sektory.

Medzi najnovšie vízie firmy patrí aj vybudovanie vlastného kampusu a R&D centra pre kybernetickú bezpečnosť v Bratislave.

V hodnotení TRENDU – Firma roka, bola softvérová spoločnosť Eset celkovo na čele rebríčka šesťkrát, čo sa doteraz žiadnej inej spoločnosti nepodarilo.

Aktuálne má šiestich spoločníkov, z ktorých najväčší podiel vlastní Miroslav Trnka. Okrem neho spoluvlastnia Eset Rudolf Hrubý, Peter Paško, Richard Marko, Maroš Grund a Anton Zajac.