Sťahovanie za dobrými pracovnými príležitosťami naráža na jeden vážny problém. Zamestnanci za život mimo rodného mesta zaplatia obrovské peniaze. V domácej ekonomike sú najvyššie platy v Bratislave. Ľudia pracujúci v hlavnom meste minulý rok v priemere za mesiac zarobili 1 599 eur. Ide o hrubú mzdu a bezdetný človek po zaplatení všetkých odvodov v čistom zaokrúhlene dostal 1 121 eur.

Z takto vysokého príjmu je nerentabilné zaplatiť si prenájom celého bytu. Podľa analýzy od spoločnosti Deloitte si bratislavskí majitelia bytov v roku 2022 v priemere za jeden meter štvorcový pýtali mesačný nájom dvanásť eur. Prenájom trojizbového bytu s plochou sedemdesiat metrov štvorcových vyjde na 840 eur. Priemerne platenému zamestnancovi by tak po odpočítaní výdavkov na nájom ostalo na mesiac len 281 eur.

„Málokto si po skončení školy môže dovoliť prenajať celý byt. Väčšina, podobne ako ja, volí prenájom jednej izby. Za stredne veľkú samostatnú miestnosť mesačne zaplatím 210 eur,“ hovorí Adrián Senčák. V hlavnom meste pracuje pre jeden z obchodných reťazcov. V trojizbovom byte žije ešte s tromi ďalšími ľuďmi. Majiteľ podľa jeho slov najmenšiu miestnosť prenajíma za 180 eur. V najväčšej zasa žije pár, ktorý platí 320 eur za mesiac. Pri porovnaní vybraných európskych metropol sú ceny bratislavských nájmov niekde v strede.

Obrovské rozdiely

Extrémne lacné je ubytovanie v známom bulharskom letovisku Burgas. Priemerná cena nájmu za jeden meter štvorcový je len tri eurá. Trojizbový byt s rozlohou sedemdesiat metrov štvorcových potom vyjde na 210 eur za mesiac. Stojí teda podobnú sumu ako prenájom stredne veľkej bratislavskej izby. Dôvodov obrovského cenového rozdielu je viac. Burgas žije najmä z cestovného ruchu. Mimo letnel sezóny je v meste výrazne menej možností zarobiť peniaze. Zároveň platy v tomto prímorskom štáte sú najnižšie v celej Európskej únii. Priemerný bezdetný Bulhar podľa metodiky Európskeho štatistického úradu (Eurostat) za celý rok 2022 v čistom zarobil 8 412 eur. Ročný príjem priemerného Slováka bol o 3 357 eur vyšší a dosiahol 11 769 eur. Bulhari zároveň nie sú ochotní akceptovať také vysoké ceny ako Slováci.

Celkovo v slovenskej ekonomike ľudia napriek frflaniu viac-menej akceptujú dražobu. Priemerný nájom je oproti Bratislave nižší napríklad aj v Ľubľane. V hlavnom meste Slovinska stojí prenájom jedného metra štvorcového 11,1 eura a hlavnom meste Slovenska spomínaných dvanásť eur. Slovinsko je pritom o dosť bohatšie ako Slovensko. Slovinská životná úroveň prepočítaná v parite kúpnej sily dosahuje 92 percent priemeru Európskej únie. Ide o najlepší výsledok spomedzi všetkých nových členských krajín. Slovenská je, naopak, druha najhoršia a dosahuje len 67 percent. Slovenský nájom je dokonca vyšší ako vo Viedni. V hlavnom meste Rakúska stojí prenájom jedného metra štvorcového len deväť eur. V tomto prípade za lacnejšími cenami stojí politika cenovo dostupných mestských bytov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa