Zmena pri odchode do dôchodku, rovnako i zmena aktuálnej dôchodkovej hodnoty a rodičovský bonus. Toto sú tri novinky z dielne ministerstva práce pod vedením Milana Krajniaka, ktoré sa dotýkajú mnohých poistencov na tuzemskom trhu.  

Nedávno schválená novela sociálneho poistenia prešla dnes (10. mája 2022) prvým čítaním v Národnej rade SR. Dotýka sa viacerých oblastí z prvého piliera, ktorými sú napríklad zmena dôchodkového veku, zavedenie podmienky nároku na predčasný starobný dôchodok a práva pre každého pracujúceho človeka, aby časť daní a odvodov mohol prispievať rodičom na dôchodok.

Rezort práce uviedol, že návrhom zmien pomôže stabilizovať dôchodkový systém a zaručí seniorom ich ústavou garantované práva.

„Dôchodkový systém rešpektuje dva princípy solidarity. Solidaritu v rámci jednej generácie, pretože ľudia majú rozdielnu výšku príjmov, nie každý môže mať vyšší príjem a následne vyšší dôchodok. Tiež platí princíp medzigeneračnej solidarity,“ uviedla hovorkyňa rezortu Eva Rovenská.

Je čas robiť kompromisy, priznal minister

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) je pripravený na kompromisy pri návrhu reformy prvého dôchodkového piliera, ktorý prešiel do druhého čítania. Plánuje sa rozprávať s každým, či už z koalície alebo opozície, kto bude chcieť návrh vylepšiť.

Priblížil, že dôležitou súčasťou reformy sú tri veci, ktoré do seba musia zapadať. Prvou je odškodnenie žien, ktoré vychovávali deti a v súčasnosti sú pri priznávaní dôchodku diskriminované, to je tzv. rodičovský bonus. Druhým bodom podľa neho je, že ľudia musia mať istotu existencie pevného termínu, kedy majú právo ísť na dôchodok.

Ide o tzv. individuálny dôchodkový strop, ktorý je v návrhu zákona nastavený tak, že po 40 odpracovaných rokoch bude nárok na odchod do dôchodku. Tretím bodom v návrhu je predlžovanie strednej dĺžky života. Tieto záležitosti podľa M. Krajniaka treba skĺbiť a nájsť medzi nimi vhodný pomer.

Zmena pri odchode do dôchodku

Čo sa vlastne má konkrétne v praxi zmeniť? Rezort práce navrhol zmenu dôchodkového veku ako súbor opatrení, kde je jednou z možností odísť do dôchodku po 40 odpracovaných rokoch. Zmena je určená hlavne pre ľudí, ktorí nedokážu vykonávať prácu do vysokého veku, prípadne pre tých, ktorí začali pracovať pomerne skoro. 

V súčasnosti sa vek odchodu do dôchodku riadi zaužívanou tabuľkou. Po novom dôjde k jej zrušeniu a naviazaniu dôchodkového veku na strednú dĺžku života. Zmena stabilizuje výplatnú fázu dôchodkov, pretože ľudia strávia na dôchodku v priemere rovnaké obdobie, čo bude mať pozitívny vplyv na dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému.

Každý človek, ktorý sa rozhodne odísť do dôchodku za týchto podmienok, bude mať penziu krátenú o 0,3 percenta za každý mesiac, o ktorý odíde do penzie skôr. Novela prináša zrušenie súčasného systému, keď je možné požiadať o predčasný dôchodok najviac dva roky pred odchodom do riadneho dôchodku, pri ktorom sa penzia kráti o pol percenta za každý mesiac. 

„Toto opatrenie je dôležité v kontexte naviazania dôchodkového veku na strednú dĺžku života, pretože aj keď sa dôchodkový vek bude postupne posúvať, ostáva možnosť do dôchodku odísť aj predčasne. Samozrejme daňou je znížený dôchodok, podobne ako to poznáme už v súčasnosti,“ vysvetľuje Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ Partners Investments.

Aktuálne má nárok na predčasný starobný dôchodok poistenec, keď mu chýbajú najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku. 

Zmena aktuálnej dôchodkovej hodnoty (ADH)

Novopriznané dôchodky sa vypočítavajú podľa aktuálnej dôchodkovej hodnoty, ktorá v súčasnosti rastie o sto percent priemerného príjmu. Kvôli udržateľnosti celého systému dôjde k spomaleniu rastu na 95 percent. Dôchodkovú hodnotu určuje každý rok Sociálna poisťovňa. Pre rok 2022 predstavuje ADH podiel priemernej mzdy zistenej za tretí štvrťrok 2021 a priemernej mzdy zistenej za tretí štvrťrok 2020.

Úprava výšky ADH výrazne zlepší udržateľnosť dôchodkového systému, zároveň reaguje na požiadavku Európskej únie, ktorá požadovala zlepšenie verejných financií o 1,8 percenta. Dôchodková reforma ministerstva práce tak ide nad rámec a navrhuje zlepšenie udržateľnosti verejných financií o 2,4 percenta hrubého domáceho produkt (HDP) v horizonte 50 rokov.

František Burda, investičný analytik FinGO.sk, hovorí, že pri tejto korekcii príde k zníženiu výpočtu budúcich dôchodkov, no na druhej strane sa zlepší udržateľnosť dôchodkového systému na Slovensku. „Znižovanie aktuálnej dôchodkovej hodnoty bude mať za následok zníženie dôchodku budúcim dôchodcom, pričom pracovali rovnako dlho a za rovnakú mzdu.

Hoci môže ísť len o pár eur, je to stále zníženie. Ak ešte od sumy vypočítaného dôchodku odrátame infláciu, ktorá v súčasnosti láme rekordy, tak kúpna cena budúcich dôchodkov bude ešte nižšia,“ objasnil. Na druhej strane analytici dlhodobo upozorňujú, že súčasné nastavenie dôchodkového systému je neudržateľné a tento krok prispeje k zlepšeniu systému.

Rodičovský bonus

Prioritou rezortu práce je odstrániť nespravodlivosť pri vyplácaní dôchodkov rodičov, ktorí vychovali svoje deti, a práve za toto obdobie majú krátenú výšku dôchodku. Pomoc vo forme rodičovského bonusu dokáže odstrániť túto nespravodlivosť a umožní pracujúcim deťom prispieť na dôchodok ich rodičov.

Rodičovský bonus bude  predstavovať podľa rezortu práce ďalší dôchodok, ktorý môžu seniori poberať popri starobnom dôchodku. Vyplácať ho bude Sociálna poisťovňa automaticky už od roku 2023, a to podľa údajov v registri fyzických osôb pre biologického rodiča a osvojiteľa. Pokiaľ si dieťa vyberie, že chce rodičovský bonus dávať pestúnom, bude mať možnosť oznámiť to do konca októbra 2022. Ak dieťa nebude chcieť venovať časť odvodov nikomu, rovnako to oznámi do konca októbra 2022.

Po novom bude môcť každý pracujúci presunúť v prospech rodičov jeden a pol percenta a tiež jeden a pol percenta zo zaplatených odvodov. Rodičovský bonus nezvýši samotnú výšku odvodov, nemá vplyv ani na výšku budúceho dôchodku detí. 

Analytik však túto novinku nevníma až tak pozitívne. „Rodičovský dôchodok diskriminuje ľudí, ktorých deti pracujú v zahraničí, deti nemajú alebo ich deti už zomreli. Zavádza ďalšie hlásenia detí, pretože tie sa musia vyjadriť na príslušnom úrade, či chcú niekomu prispievať, alebo nie,“ tvrdí F. Burda.

Dôchodok sa totiž týka všetkých a uvedený návrh je podľa neho diskriminačný pre budúcich penzistov, ktorí nebudú mať deti, hoci pracovali rovnako dlho ako tí, ktorí deti majú, v niektorých prípadoch možno aj viac.

„Zavedením rodičovského dôchodku však dochádza len k čiastočnej kompenzácii pre týchto ľudí, pričom opatrenie zároveň porušuje princíp solidarity. Napríklad voči ľuďom, ktorých deti pracujú v zahraničí, prípadne pracujú ako vojaci či policajti, prípadne ich deti umreli alebo nie z vlastného rozhodnutia nemohli mať deti,“ hovorí M. Ovčarik.

Návrh rezortu práce bol schválený s podmienkou k obmedzeniu maximálnej výšky hrubých zárobkov dieťaťa, z ktorých bude môcť prispievať rodičom. Schválený návrh ráta maximálne s 1,2 násobkom mesačnej hrubej mzdy dieťaťa.

Ďalšie dôležité správy

Penzie od štátu mnohým stačiť nebudú, preto treba myslieť aj na iné formy sporenia na dôchodok.
Neprehliadnite

Prišli zlé časy pre predčasných dôchodcov na Slovensku i v Česku. Niekde prerobia, inde zarobia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa