Finančné domy predávajú pôžičky za čoraz nižšie úroky. Najnovšie sa o nových klientov rozhodla tvrdo zabojovať 365 banka. Budúcim majiteľom nehnuteľnosti ponúka pôžičku s ročným úrokom vo výške 0,365 percenta. Nízku sadzbu ľudia dostanú v prípade kúpy nehnuteľnosti s energetickým certifikátom triedy A alebo B. Prípadne peniaze môžu byť lacno požičané aj na zateplenie domu.

Úroky pod hranicou pol percenta majú aj Fio Banka a UniCredit Bank. S vysokou pravdepodobnosťou sa v najbližších týždňoch pridajú aj ďalšie finančné domy. Segment hypoték je totiž jeden z najvýznamnejších a veľkí hráči sa len tak nevzdajú svojich pozícií.

Navyše práve s príchodom jesene zvyknú banky postupne predstaviť najlepšie akcie. Tie väčšinou zvyknú trvať minimálne do konca roka. Z tohto dôvodu sa momentálne oplatí pár týždňov počkať so zobratím novej pôžičky. S vysokou pravdepodobnosťou bude v novembri o niečo lacnejšia ako dnes.

Na snímke budova Národnej banky Slovenska.
Neprehliadnite

Slovenský bankový zázrak. Lacné hypotéky, rastúce zisky a žiadna realitná bublina

Práve v posledných mesiacoch minulého roka klesli priemerné úroky z nových hypoték pod hranicu jedného percenta. K prekonaniu významnej méty prišlo po prvý raz v slovenskej histórií. Aktuálne sú priemerné úroky ešte o niečo nižšie. Konkrétne na hodnote 0,90 percenta. Pri zachovaní tempa súčasného zlacňovania padnú do konca roka na 0,80 percenta. Dotlačia ich k tomu práve historicky najlepšie akcie troch domácich bánk.

Lenže pod pol percentnú hranicu priemerné úroky s vysokou pravdepodobnosťou neklesnú. Európska centrálna banka s príchodom jari plánuje ukončiť kvantitatívne uvoľňovanie. Koniec tlačenia peňazí zruší viac ako dekádu trvajúce zlacňovanie pôžičiek. Obrazne povedané úroky klesnú na dno a odrazia sa z neho. Našťastie nijako razantne. V budúcom roku sa počíta len s miernym zdražovaním.

Časy sa menia

Najlacnejšia hypotéka za ročný úrok vo výške piatich percent – tvrdá slovenská realita v roku 2010. O tridsať rokov splatný úver na bývanie vo výške 100-tisíc eur mal v tom čase mesačnú splátku 537 eur. Dnes sa rovnaká pôžička bežne predáva za úrok vo výške 0,90 percenta. Mesačná splátka je preto len 317 eur. Vďaka zníženiu úrokov je ročná úspora až vo výške 2 640 eur.

Lenže sadzby nebudú takto nízke večne. Už teraz sú oveľa vyššie napríklad v susednej Českej republike, kde banky predávajú nové pôžičky na bývanie s ročným úrokom vo výške 2,2 percenta. Podobné zdražovanie čaká v budúcnosti aj Slovensko. Pri podpise novej hypotéky treba počítať s tým, že splátky budú o pár rokov vyššie ako dnes a pravdepodobne zdražejú o niekoľko desiatok eur.

Chudoba
Neprehliadnite

Slovensko verzus svet: Byť bohatší ako Slovák nie je umenie. Bulhar má o 3 500 dolárov viac

Prípadné nesplácanie spôsobí takmer okamžite obrovské problémy. Už pri neuhradení dvoch mesačných splátok má banka nárok na predaj nehnuteľnosti. Ľudia potom nielenže prídu o vlastnú strechu nad hlavou, ale v krajnom prípade im ostanú na krku aj obrovské dlhy. Človek si nový byt kúpi za úver vo výške 150-tisíc eur. Banka ho v dražbe predá len za 100-tisíc eur. V takom prípade jej klient aj naďalej dlží 50-tisíc eur.

Nízke úroky nedostane každý

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa