Kataklizma podobných rozmerov na trhu, ktorý je zväčša nudný a stabilný, sa udiala naposledy v roku 1842. V tom období po Slovensku ešte chodil Ľudovít Štúr a v USA bola hlboká depresia. Dlhopisy vtedy zaknihovali dvojciferné straty za celý rok. V tomto roku sú za necelých päť mesiacov v strate desať percent, tie s najdlhšou splatnosťou dokonca o 18.

Dvojnásobná strata – inflácia aj dlhopisy mažú kapitál

Všetci investori, či už americkí, nemeckí alebo slovenskí, strácajú dvojnásobne. Inflácia znižuje hodnotu meny a prepad dlhopisov hodnotu investície. Na Slovensku je inflácia už dvojciferná a dlhopisové fondy strácajú ďalších desať percent.

Senators Meet for Policy Luncheons
Neprehliadnite

Dlhopisový trh je ako padajúci slon, stiahne so sebou aj akcie

Zbavovať sa v súčasnosti investície v dlhopisoch by však mohlo byť tým najhorším krokom. Strata by sa nikdy nevrátila.

Zatiaľ čo sa majitelia dlhopisov teraz chytajú za hlavu, správny čas na predaj už dávno premeškali. Už na konci roka 2021 bolo jasné, že inflácia bude väčším problémom, než sa pôvodne zdalo.

Čas na predaj dlhopisov už pominul
Dobrý čas na predaj dlhopisov bol do konca minulého roka. Vtedy už bolo zjavné, že inflácia bude problémom, ale dlhopisy klesali len minimálne. Kto si dlhopisy ponechal až dodnes, stavil na centrálne banky a ich schopnosť zvládnuť infláciu. Teraz im treba držať palce.

Kto si napriek tomu dlhopisy nechal v držbe, stavil na to, že centrálne banky situáciu zvládnu. Teraz im neostáva nič iné, len dlhopisy držať a zároveň držať palce centrálnym bankárom.

Dôvodom je fakt, že nič nie je väčším nepriateľom dlhopisu ako inflácia. Dlhopis ponúka zafixované úrokové platby, pokiaľ stúpa inflácia, jediný spôsob, ako môže dlhopis pre nového investora ponúknuť vyšší reálny výnos, je pokles jeho ceny. Funguje to aj naopak, teda v období nízkej alebo nulovej inflácie sú investori ochotní zaplatiť za dlhopis aj viac ako jeho menovitú hodnotu.

Stačí si spomenúť na záporné výnosy nemeckých dlhopisov ešte pred rokom. Tie boli spôsobené aj zápornými sadzbami ECB, ale hlavne tým, že inflácia v eurozóne počas posledných rokov skutočne nebola problém. A ani inde vo vyspelom svete. Dlhopisom sa darilo. Od marca 2000 do marca 2020 dokonca zarobili viac ako akcie, ktoré sú zároveň oveľa nestabilnejšie.

Zlaté časy dlhopisov sú za nami

Tie časy sa zjavne končia. Viacerí investori si dokonca myslia, že 40-ročný trend úrokových sadzieb, ktoré väčšinou len klesali, sa končí. Úrokové sadzby budú v nasledujúcich rokoch vyššie ako tie, na ktoré boli investori zvyknutí v poslednom desaťročí.

Dlhopisy strácajú na atraktívnosti. Zatiaľ čo minulý rok dlhopisové fondy prilákali takmer 600 miliárd dolárov nového kapitálu, tento rok investori vytiahli viac ako sto miliárd. Na jednej strane sa to dá pochopiť, zbavovať sa však v súčasnosti dlhopisov môže byť veľká chyba. Už len fakt, že ide o najhoršie obdobie dlhopisov za posledné storočie naznačuje, že najhoršie by už mohli mať za sebou.

Centrálne banky budú počas najbližšieho roka až dvoch nútené zvyšovať sadzby, možno aj rýchlejšie ako počas minulých cyklov sprísňovania menovej politiky. To ale nepredstavuje pre dlhopisy najväčší problém.

Zvládnutie inflácie si vyžaduje schopnosti a dávku šťastia.
Janet Yellenová, bývalá guvernérka Fedu a súčasná ministerka financií USA

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa