Nepokojné vášne v spoločnosti máločo rozvíri tak ako prudké zdražovanie. V našom regióne najrýchlejšiemu rastu cien momentálne čelia obyvatelia Poľska. Hodnota medziročnej inflácie vystrelila z decembrových 3,4 percenta na marcových 4,4 percenta. Pre porovnanie na Slovensku bola v decembri na hodnote 1,6 percenta a v apríli 1,7 percenta. Ide o najnižšiu hodnotu v celom regióne Vyšehradskej štvorky.

Na pozíciu lídra nás môže už budúci rok vystreliť reforma Igora Matoviča. Ním vedené ministerstvo financií navrhuje zvýšiť sadzbu DPH z 20 na 25 percent. Presadenie tejto zmeny spôsobí zdražovanie všetkých tovarov a služieb. Cena nákupu v hodnote 300 eur automaticky stúpne na 312,50 eura.

Potom sa slovenská ekonomika s veľkou pravdepodobnosťou stane nielen regionálnym, ale aj európskym lídrom v zdražovaní. I. Matovič návrh na drakonické zvýšenie DPH označil za „podlé klamstvo Richarda Sulíka“. V tomto tvrdení ho nevyrušuje ani fakt, že on sám predstavil verejností zámer financovať vyššie rodinné prídavky prostredníctvom zvýšenia dane z pridanej hodnoty. Udialo sa tak prostredníctvom sociálnej siete Facebook.

No pravdepodobne myslel o niečo miernejšie zvyšovanie sadzby. Lenže už aj zvýšenie o jeden percentuálny už prinieslo pomerne razantné zdražovanie. Udialo sa to v roku 2011 ešte počas vlády I. Radičovej. Rok predtým priemerná inflácia skončila na jednom percente a zvýšenie DPH prispelo k jej rastu na 3,9 percenta.

Samozrejme za to mohli aj iné faktory. No aj tie dnes hrajú v neprospech I. Matoviča. Ešte minulý rok bola inflácia v eurozóne len vo výške 0,3 percenta. Tento má skončiť na hodnote 1,5 percenta a v roku 2021 dosiahne úroveň 1,4 percenta. Takto vidí najbližšiu budúcnosť Európska centrálna banka (ECB).

Vonkajšie prostredie dáva priestor len na mierne zvýšenie DPH. Optimálne o jeden maximálne dva percentuálne body. Takéto riešenie v kombinácií s rozumným škrtaní výdavkov na strane štátu môže udržať rast cien na prijateľnej úrovni. Zároveň naštartovať konsolidáciu nebezpečne vysokého dlhu.

Lenže slovenský minister financií nikdy nebol mužom rozumných riešení. V snahe získať podporu rodinne orientovaných voličov plánuje peniaze minúť na detské prídavky. Zároveň ľudí vyzval, aby financie od štátu použili na naštartovanie spotreby. Pri takomto štýle riadenia krajiny nepopulárnemu rastu cien budúci rok nič nezabráni.

Vyšší rast cien je v domácej ekonomike pomerne bežný jav. Bez väčšieho povšimnutia stúpla inflácia v roku 2019 o 2,7 percenta.

Problém je hlavne v konfrontačnej komunikácií a neodbornosti I. Matoviča. Krajina sa zvyšovaniu daní nevyhne. Je to dedičstvo nezodpovedného hospodárenia predchádzajúc vlád. Peňaženky obyvateľov najmenej zabolí rozumná kombinácia zvyšovania daní a znižovania výdavkov štátu.

Namiesto hľadania vyváženého modelu súčasná vláda verejnosť najprv vystrašila návrhom na prudké zvýšenie dane z nehnuteľnosti. Po tvrdom odpore otočila a správy médií označila za hoaxy. Následne svetlo sveta uzrel plán na razantné zvýšenie DPH. Ten bol pre zmenu označený za klamstvo.

Výsledkom tejto politiky je odpor voči akémukoľvek zvyšovaniu daní. Politici sa dnes predbiehajú len v tom, kto viac pridá verejnosti. Takýmto spôsobnom sa krajina sa vydá na grécku cestu. Na jej konci bude obrovský dlh a dramatické uťahovanie opaskov. Obyvatelia Grécka napríklad zažili znižovanie dôchodkov, privatizáciu štátneho majetku a masívne prepúšťanie úradníkov. Ak to takto pôjde ďalej, čaká podobný osud aj Slovensko.

Členov vlády neobslúžime

Na čiernej tabuli pred vstupom do reštaurácie visí nápis: Členov vlády ani pandemickej komisie neobslúžime. Takýmto spôsobom reaguje na spackaný lockdown zážitková reštaurácia v Banskej Štiavnici. Za pomerne razantné riešenie môžu aj urážky I. Matoviča, ktorý viac krát majiteľov gastronomických prevádzok označil za podvodníkov a neplatičov daní.

Minister financií touto rétorikou odbíja výčitky nedostatočného odškodnenia reštaurácií. Ich majitelia museli vnútorné priestory zatvoriť s príchodom jesene a otvorenia sa dočkali až na jar. V domácej ekonomike jednoznačne patria k pandémiou najviac zasiahnutým sektorom. Napriek tomu im vláda nie je schopná poskytnúť výraznejšiu pomoc.

Deje sa to pritom v čase rozšafného míňania peňazí. V časoch recesie mohol určite počkať nákup vojenských radarov za stovky miliónov eur. Dobrým dojmom nepôsobí ani zvýšenie výdavkov na stíhačky F-16. Nové bojové lietadlá štátnu pokladnicu pravdepodobne vyjdú až na 2 miliardy eur.

No to sú stále len drobné v porovnaní s plánom rozdať na detských prídavkov každý rok okolo 2,5 miliardy eur. Následné zdražovanie spôsobené rastom DPH pravdepodobne spôsobí šetrenie a časť ľudí obmedzí stravovanie v reštauráciách. Na strane porazených sa majitelia gastronomických prevádzok ocitnú aj v budúcom roku. Preto by štýl vládnutia súčasného ministra financií mali oceniť plošným zákazom obsluhy členov vlády na celom Slovensku.

Rastislav Anguš, majiteľ reštaurácie 4 Sochy v Banskej Štiavnici.
Zdroj: Daniela Ďurišková
Rastislav Anguš, majiteľ reštaurácie 4 Sochy v Banskej Štiavnici.

Poľovanie na podnikateľov zahájené

Dlžíte na daniach viac ako 170 eur? Štát vám zakáže na viac ako tri roky podnikať. V skutku originálne riešenie má potenciál byť posledným klincom do rakvy mnohých podnikateľov. Dlžiť na daniach v čase, keď vám štát zakáže podnikať, nie je zas až také umenie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa