Na snimke aktivacne prace v obci Male Levare.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Na snimke aktivacne prace v obci Male Levare.

Slovenský trh sa čoraz viac zotavuje z následkov pandémie. Zároveň odoláva rastúcim cenám energií z dôvodu obchodnej vojny Západu s Ruskom. Výsledkom je, že od februára do marca klesla miera evidovanej nezamestnanosti zo 6,86 percenta na 6,67 percenta. Priamo z úradov práce je do zamestnania pripravených nastúpiť viac ako 180-tisíc Slovákov. Napriek tomu firmy nevedia obsadiť 87 407 pracovných pozícií. Štatisticky na jedno voľné pracovné miesto pripadajú dvaja ľudia bez práce.

Lenže v realite je všetko inak. Niekde sa o voľné pracovné miesto „bijú“ dvadsiati zamestnanci, inde sa firme dlhé mesiace neozve ani jeden záujemca. Za tento stav sú zodpovedné obrovské regionálne rozdiely.

Jeden z piatich ľudí v produktívnom veku je bez práce v Rimavskej Sobote. Práve v tomto meste je dlhodobo najťažšie nájsť zamestnanie. Miera evidovanej nezamestnanosti v marci skončila na 20,22 percenta. Len traja ľudia zo sto nemajú prácu v Ilave. Momentálne ide o región s najnižšou nezamestnanosťou v rámci celého Slovenska, a to len vo výške 2,87 percenta.

Počas prvých troch mesiacov klesal aj počet hromadných prepúšťaní. Firmy ich nahlásili len osem a ide o najnižšie číslo od roku 2019. „Je dôležité, že v tomto ukazovateli sa dostávame na lepšie čísla ako boli pred krízou v roku 2020,“ povedal minister práce Milan Krajniak. Znamená to, že domáce firmy majú napriek neistým časom stále dosť zákaziek.

Hromadné prepúšťanie signalizuje vážne problémy podniku. Oficiálne nastane potom, keď minimálne desať percent zamestnancov príde o prácu počas jedného mesiaca. V prípade väčších podnikov sa za hromadné prepúšťanie označuje vypovedanie pracovnej zmluvy s viac ako tridsiatimi zamestnancami.

Prudký rast cien nezastaví zníženie DPH