Od začiatku júla si budú môcť Slováci podávať žiadosť o príspevok na výstavbu takmer nulových budov. Ide o domy v energetickej triede A0, ktoré majú spotrebu energie do 54 kWh na meter štvorcový. Štát cez Ministerstvo dopravy a výstavby staviteľom prispeje po osem tisíc eur v rámci Národného plánu zameraného na zvyšovanie počtu nízkoenergetických domov. 

„Takmer nulový dom“ by mal mať zníženú spotrebu energie na vykurovanie, chladenie, vetranie či prípravu teplej vody a osvetlenie. Navyše, energiu by mal získavať aj z obnoviteľných zdrojov, ako sú slnko či vietor.  

Podmienky splním, príspevok nedostanem

Podľa plánu by štátny príspevok mohlo získať len 200 vlastníkov rodinných domov s takmer nulovou potrebou energie. Na porovnanie, v minulom roku štát chcel zadotovať až 500 žiadostí, pričom v prvý deň prišlo takmer 300 žiadostí.

Podľa Ministerstva dopravy a výstavby bolo vlani bolo elektronicky podaných 500 žiadostí za šesť týždňov od spustenia výzvy. Napokon doručených bolo len 480 žiadostí a zamietnutých bolo 81 žiadostí.  Teraz je termín ukončenia podávania žiadostí na konci septembra tohto roka.

Podľa ľudí zo stavebnej branže by dotácia nemala byť obmedzená počtom žiadostí, ale na základe splnených podmienok by mal vzniknúť nárok na podporu.

„Týmto spôsobom by žiaden stavebník nešiel do rizika, že pri splnení ekologických kritérií sa nedostane do stanoveného počtu a nedostane očakávanú dotáciu,“ myslí si Martin Mihál, predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov (ZVMM).

Drevený ekonomický dom v Záhorskej Bystrici
Neprehliadnite

Drevodomy stále bojujú s predsudkami, napriek tomu ich pribúda

Sprísnenie požiadaviek

Okrem nižšieho počtu žiadosti štát sprísnil aj podmienky na získanie dotácie. V marci tohto roka poslanci schválili novelu zákona o energetickej hospodárnosti budov, ktorá priniesla aj zmeny v dotačnej schéme.

Príspevok je možné poskytnúť len na nové rodinné domy s podlahovou plochou do 200 metrov štvorcových, na ktoré bolo vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie najneskôr dva roky pred rokom podania žiadosti. Čiže štát nepodporí veľké a staršie domy.

Po novom už nie je možné dotáciu kombinovať s inými dotáciami na rodinný dom alebo jeho technický systém. Takže ten, kto dostal podporu na tepelné čerpadlo či fotovoltické panely v rámci programu Zelená domácnostiam, už nebude môcť žiadať o ďalšie dotácie. Vylúčenie kombinácií dotácií sa do zákona vložilo, aby nedochádzalo k viacnásobnej verejnej podpore.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa