Rok po začiatku vojny na Ukrajine je jasné, že obavy o stratu pracovných miest, ktoré by obsadili odídenci z napadnutej krajiny, boli zbytočné. Dnes sa situácia na pracovnom trhu uberá smerom, ktorý ukazuje na nutnosť pracovnej sily zo zahraničia.

Jednou z najväčších úlohou vlády aj zamestnávateľov v záujme hospodárskeho rastu Slovenska by mala byť snaha osloviť takýchto pracovníkov a získať ich pre trvalý pobyt na Slovensku.

Obsadenie neatraktívnych miest

Podľa aktuálnych záznamov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR sú na Slovensku dlhodobo neobsadené tisíce pracovných pozícií. Ku koncu januára rezort evidoval 81 213 voľných pracovných miest. Najviac práce ponúka Bratislavský kraj a to približne 28-tisíc, najmenej Prešovský – skoro tritisíc.

Počty voľných pracovných miest za jednotlivé mesiace v roku 2022:

Viac ako 32-tisíc pracovných miest je vhodných na obsadenie cudzincami. Ide predovšetkým o prácu vyžadujúcu si nižšiu úroveň kvalifikácie, kde nie je prekážkou jazyková bariéra. Môžu tak pracovať ako operátori, montéri strojov a zariadení či pomocní pracovníci v skladoch.

„Príchod ukrajinských pracovníkov mal na slovenský pracovný trh pozitívny vplyv. Obsadili najmä pozície, o ktoré dlhodobo nebol zo strany Slovákov záujem – či už z hľadiska malej atraktivity alebo nedostatočnej finančnej odmeny,“ objasňuje sourcing manažér personálnej agentúry Grafton Ladislav Hanudeľ.

Ukrajinci sa tak dokážu uplatniť v logistike, zdravotníctve, gastrosektore, automotive či v elektrotechnickom a strojárskom priemysle.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa