Pred rokom, keď pandémia pustošila krajinu po krajine a ekonomiky sa otriasali vo svojich základoch, panikárili spotrebitelia a nakupovali všetko do zásob.

V súčasnosti, v čase oživenia, sú to spoločnosti, ktoré sa snažia nadmieru zásobiť. Výrobcovia matracov, automobilov či hliníkových fólií nakupujú viac materiálu, ako je potrebné na to, aby sa prispôsobili rýchlosti, akou sa hlási dopyt po tovare. Tieto okolnosti enormne tlačia na výkonnosť dodávateľských reťazcov. Nedostatok, úzke miesta v doprave a cenové výkyvy sú predzvesťou pre obavy z inflácie.

Meď, železná ruda a oceľ. Kukurica, káva, pšenica a sója. Drevo, polovodiče, plasty a lepenka na balenie. Všetkého je nedostatok, uviedol Tom Linebarger, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ výrobcu motorov a generátorov Cummins pre Bloomberg.

Na koniec ešte nevidíme

„Klienti sa snažia dostať všetko, čo môžu, pretože spozorovali enormný nárast dopytu,“ tvrdí aj Jennifer Rumsey, prezidentka spoločnosti Columbus so sídlom v štáte Indiana. Podľa nej si myslia, že to potrvá do budúceho roka, aj keď každému je jasné, že na koniec pandémie ešte nedovidíme.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa