Akciové produkty či zvýhodnené služby. Aj takto sa firmy snažia udržať si klientov. O to viac mnohé domácnosti cez leto prekvapilo, že im v schránke pristála výzva na ukončenie zmluvy zo strany súkromného dodávateľa plynu.

Konkrétne ide o spoločnosť Energie2, ktorá v správe varovala klientov pred budúcoročným skokovým nárastom cien o 120 percent a ako riešenie im ponúkla dohodu o ukončení zmluvy. Klienti si tak môžu nájsť nového dodávateľa, pričom firma odporučila Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ZSE Energiu či VSE.

Nekalé konanie alebo snaha o záchranu?

Prvá z menovaných spoločností považuje takéto správanie za nekalú praktiku, ktorá poškodzuje dobré meno ďalších dodávateľov. „Neprimeraným nátlakom na zákazníkov chcú docieliť, aby prešli k novým dodávateľom, pretože im údajne nedokážu garantovať ceny v ďalšom období,“ uvádza riaditeľ odboru pre korporátnu komunikáciu SPP  Ondrej Šebesta.

Na snímke Centrálny areál podzemného zásobníka zemného plynu Gajary.
Neprehliadnite

Spolupráca obciam lacnejší plyn nezaručí. Cena môže byť taká vysoká, že ponuku ani nedostanú

Spoločnosť Energie2 však takéto tvrdenia odmieta a informácie, ktoré doručila odberateľom, považuje za poctivú a otvorenú komunikáciu voči klientom o aktuálnej situácií na trhu s energiami. „Aj napriek stratám, ktoré z tohto kroku našej spoločnosti vznikajú, sme považovali za férové a prozákaznícke umožniť klientom rozhodnúť sa ohľadom prechodu k iným dodávateľom plynu,“ vysvetľuje člen predstavenstva firmy Dávid Vlnka.

Argumentuje pritom vývojom na maloobchodnom trhu s energiami. Ceny za bežných okolností totiž reguluje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), a to na 12 mesiacov vopred. Schválené cenníky obsahujú maximálne ceny, ktoré vytvárajú mantinely pre efektívnu hospodársku súťaž, v rámci ktorej si domácnosti vyberajú dodávateľov.

Problém s cenami

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa