Takmer tri štvrtiny študentov pracujú popri štúdiu

Podľa prieskumu platformy To Dá Rozum 72,5 percent študentov pracuje popri štúdiu. Len pätina z nich pracuje vo svojom študijnom zameraní a ďalších vyše 15 percent pracuje v príbuznom odbore. Avšak najväčšia skupina, ktorá predstavuje 36,8 percent, má prácu počas štúdia v inej sfére. Prieskum sa týkal výlučne vysokoškolákov.

Potvrdzuje to aj európska štúdia Eurostudent, podľa ktorej je pre najväčšiu časť študentov rozhodujúcim dôvodom pre vedľajšie zamestnanie stále plat. Polovica opýtaných študentov v Európe hovorí, že bez vedľajšieho zamestnania by nedokázala dokončiť svoje štúdium a štvrtina opýtaných podľa vlastných slov bojuje s vážnymi finančnými ťažkosťami.

Predavačka
Neprehliadnite

Väčšina študentov v Európe pracuje už počas štúdia, štvrtina bojuje s finančnými problémami

Podľa odborníkov by však študenti počas hľadania vhodnej brigády popri škole nemali zabúdať na získavanie odbornej praxe. „Samotné financie sú síce počas štúdia veľkou pomocou a pre mnohých študentov aj prvoradou motiváciou, avšak oveľa dôležitejšie sú samotné skúsenosti. Zvlášť, ak študent má šancu ešte pred skončením štúdia získať prax vo svojom študijnom odbore,“ hovorí finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Zároveň dodáva, že mnohí zamestnávatelia neskôr uprednostňujú práve tých uchádzačov, ktorí už majú praktické skúsenosti a často si firmy ponechajú svojich pracujúcich študentov aj po skončení štúdia.

Pandémia priniesla útlm študentských praxí

V posledných rokoch mnoho firiem zintenzívnilo prácu so študentmi a absolventmi. Počas štúdia firmy často ponúkali stáže vo firmách a tzv. job shadowing, pri ktorom študenta sprevádzal ako mentor skúsený zamestnanec.

„Firmy však po pol roku zistili, že ekonomický dopad postihol len niektoré sektory a znovu obnovili naberanie nových pracovníkov a komunikáciu s vysokými školami."
Predseda občianskeho združenia Múdry pes Ľubomír Dranga

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa