Prekvapivým lídrom v raste maloobchodných tržieb je Slovensko. V malej otvorenej ekonomike obyvatelia vo veľkom míňali eurá najmä v decembri. Medzimesačne stúpli maloobchodné tržby o 2,3 percenta. Ide o suverénne najvyššie číslo v rámci celej Európskej únie. Na druhom mieste skončilo Rakúsko s rastom o 1,6 percenta, tretie Rumunsko s rastom o 1,3 percenta. Nárast tržieb o pár desatín percenta ešte zaznamenali štatistici na Malte a Bulharsku.

Obyvatelia ďalších dvadsaťjeden štátov si utiahli opasky. V časoch vianočných sviatkov najviac šetrili Holanďania. Maloobchodné tržby tam v medzimesačnom porovnaní klesli o 6,3 percenta. Na druhom mieste od konca skončili s poklesom o 5,3 percenta Nemci. Hovoria o tom údaje Európskeho štatistického úradu. Vo zverejnených dátach chýba Česká republika, no aj v tejto ekonomike dostupné informácie signalizujú razantný pád nákupov bežných ľudí. „Medziročne sa tržby v maloobchode znížili v decembri reálne o 7,3 percenta a medzimesačne klesli o 0,7 percenta,“ konštatuje v stanovisku pre média Český štatistický úrad.

Už sú v recesii

„Ľudia v Česku v decembri priškrtili nákupy potravín najvýraznejšie v celom tomto tisícročí. Medziročne nákupy potravín klesli o 10,2 percenta, čo sa od roku doposiaľ v akomkoľvek mesiaci neprihodilo,“ konštatuje hlavný analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Tento rok má byť pre Čechov druhý najhorší v histórii. Inflácia bude aj v najbližších mesiacoch rásť rýchlejšie ako mzdy a výsledkom bude pokles reálnych príjmov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa