Otvorené hranice so susedným Českom sa od 29. septembra dočasne uzatvárajú. Tentoraz nie pre prípadné pandemické opatrenia, ako to bolo pred dvoma rokmi, ale kvôli nelegálnej migrácii.

Tá už podľa najnovších informácií českej vlády prekročila únosnú mieru, a tak hranice so Slovenskom dočasne privrú. V prvej fáze na desať dní (do 8. októbra), neskôr prichádza do úvahy aj možné predĺženie tohto stavu. Kontroly budú po celej dĺžke štátnej hranice, a to na 27 hraničných priechodoch. Tie zahŕňajú 17 cestných hraničných priechodov, sedem železničných a tri riečne.

Eduard Heger Igor Matovič
Neprehliadnite

Slovenskom sa preženie daňová smršť. Nové dane sa už schvaľujú, miestne budú vyššie

Českí policajti totiž od začiatku tohto roka zaistili na svojom území takmer 12-tisíc nelegálnych migrantov. To výrazne prekračuje čísla z roku 2015, kedy v Európe vrcholila migračná kríza.

Súčasne zadržala 125 prevádzačov, zatiaľ čo v minulých rokoch išlo rádovo o jednotky či nižšie desiatky prípadov ročne, uvádza portál ihned.cz. Do kontrol sa v 12-hodinových smenách môže zapojiť až 500 policajtov a 60 colníkov. „Musíme urobiť toto preventívne opatrenie, aby sme odradili migrantov od využívania tejto trasy,“ povedal premiér Petr Fiala.

Česko je pre väčšinu utečencov tranzitnou krajinou. Cudzinci najmä sýrskeho pôvodu chcú spravidla pokračovať do ďalších štátov EÚ. „To, čo zažívame v tomto roku, je bezprecedentná situácia, čo sa ilegálnej migrácie týka,“ hovorí český vicepremiér a minister vnútra Vít Rakušan.

Hlavným cieľom je podľa neho udržať ilegálnu migráciu pod kontrolou.  Pripustil, že situácia spúšťala nervozitu aj na nemeckej strane hraníc. Náklady, ktoré si ochrana hraníc po dobu desiatich dní vyžiada, polícia vyčíslila na viac ako 20 miliónov českých korún (810-tisíc eur). 

Podľa najnovších informácií Rakúsko od 29. septembra rovnako zavádza kontroly na hraniciach so Slovenskom. Povedal to hovorca rakúskeho ministra vnútra Gerharda Karnera.  Za prácou podľa  dát Štatistického úradu SR  napríklad v roku 2018  jazdilo do Rakúska 48-tisíc občanov Slovenska, čo bol štvrtý najvyšší počet pracujúcich občanov prekračujúcich hranice v rámci EÚ . V rámci tejto skupiny tvorili 46 % žien pracujúcich v oblasti zdravotníctva.

Najskôr cvičenie, neskôr tvrdá realita

Zaujímavosťou je, že Česko na slovenských hraniciach začalo už 23. augusta cvičenie, ktoré malo preveriť výkonnosť bezpečnostných zložiek. Na hraničných priechodoch preto Polícia ČR vtedy dočasne zaviedla kontroly.

„Začalo sa cvičenie Morava. Polícia, armáda a colná správa cvičia fiktívnu situáciu, keď vláda z dôvodu nelegálnej migrácie nariadila zatvoriť hranice so Slovenskom,“ napísala v auguste na sociálnej sieti Twitter česká polícia. Dá sa predpokladať, že už v tom čase polícia predpokladala zvýšený pohyb nelegálnych utečencov.

Podľa českého policajného prezidenta Martina Vondráška nelegálni utečenci pochádzajú najmä zo Sýrie, Afganistanu či Turecka. „Sme ôsma najbezpečnejšia krajina na svete a robíme všetko pre to, aby to tak zostalo. Pred nelegálnou migráciou nebudeme zatvárať oči,“ napísala česká polícia na Twitteri.

Problém však v praxi nastane už o pár hodín. Tisícky Slovákov, ktorí denne prechádzajú hranicami, sa ocitajú v nezávideniahodnej situácii. „Uvedomujeme si zložitú situáciu a vieme, že migranti k nám prichádzajú po západobalkánskej migračnej trase cez vonkajšiu schengenskú hranicu EÚ,“ reagoval pre TREND tlačový odbor rezortu zahraničných vecí.

„Je evidentné, že tento problém prerastá hranice jedného či dvoch štátov. Pri jeho riešení teraz jednoducho musíme spojiť sily – v regióne aj na úrovni EÚ,“ spresnilo ministerstvo.

Sme v Schengene, čaká sa na krok únie

Kým česká vláda o nelegálnej migrácii ako o probléme otvorene hovorí už dlhé týždne, slovenský rezort ministerstva vnútra na čele s Romanom Mikulcom reagoval až na otázky médií. Chýbajú akékoľvek konkrétnejšie dáta, čísla či bližšie informácie. Primárne ide o problém Európskej únie ako takej a nedostatočnej ochrany vonkajších hraníc, objasnila pre TREND hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová,. 

„Opatrenie Česka je nastavené voči sekundárnej migrácii, ktorá vznikla na vonkajšej hranici ako nedostatok ochrany Schengenského priestoru. Celková nelegálna migrácia na Slovensku od začiatku roka 2022 do 25. septembra 2022 dosahovala o 214 percent vyššiu úroveň ako v rovnakom období vlaňajška,“ potvrdila Z. Eliášová. Česko oficiálne uvádza oveľa vyššie čísla, podľa tamojšieho ministra vnútra sa nelegálna migrácia u nich medziročne zvýšila dokonca o 1 200 percent.

Na slovenskom území bolo doteraz tento rok zadržaných 2 990 cudzincov, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nárast na štvornásobok. V rámci Schengenského priestoru nie sú prakticky vykonávané žiadne vnútorné kontroly.

„Sekundárnu migráciu treba riešiť hlavne v tretích krajinách s prioritným prihliadnutím na Turecko a západný Balkán. Spolu s Českom a ostatnými partnermi budeme tlačiť, aby únia oveľa aktívnejšie komunikovala v krajinách pôvodu a na trase nelegálnej migrácie,“ dodáva Z. Eliášová. Dôležité je podľa nej tiež zapojenie agentúr ako Frontex a spolupráca s Europolom. 

Zdržanie pre bežných občanov i firmy

Tisícky Slovákov, ktorí do Česka denne či týždne dochádzajú za prácou, podnikajú či študujú, čakajú teda kontroly na hraniciach. Koncom vlaňajška oficiálne pracovalo v Česku 204-tisíc Slovákov. Darí aj slovenským firmám, ktoré na českom trhu podnikajú.

„Slovenskí podnikatelia pokračujú na českom trhu v expanzii. V roku 2019 prebrali Rusom prvú pozíciu najčastejšieho vlastníka českých spoločností a držia sa na nej dodnes. Podľa našich dát ovládajú vyše 14-tisíc podnikov," uviedla analytička poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

„S Českom máme vybudované silné obchodné väzby, kde výmenu tovarov a služieb  zabezpečuje denne niekoľko tisíc osobných vozidiel a kamiónov, objasnil pre TREND viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka.

„Rešpektujeme nariadenie vlády ČR. Ak však majú byť takéto kontroly realizované, očakávame, že bude na hraniciach zabezpečený dostatočný počet pracovníkov tak, aby nebolo žiadne zdržanie kamiónovej dopravy ani občanov,“ dodal.   

Do susedného prihraničia často chodia stovky Slovákov aj nakupovať či tankovať, je to pre ich výhodné. Od júna 2022 až do konca roka 2023 tam platí nižšia spotrebná daň z nafty o šesť centov na liter, cenová zľava platí do konca septembra aj pre benzín. Ceny potravín na Slovensku sú podľa Eurostatu na úrovni 96,8 percenta z priemeru EÚ, zatiaľ čo v Česku to je 76,3 percenta, uvádza portál Finsider.  

Treba si ponechať časovú rezervu

Otázkou bežných Slovákov, ale aj stoviek podnikateľov, ktorí denne prechádzajú česko-slovenskými hranicami je, ako bude kontrola prebiehať. Česká polícia na svojom portáli tvrdí, že treba počítať s dostatočnou časovou rezervou, kvôli kontrolám môže dochádzať k oneskoreniu.

Pre cestu do práce treba použiť najbližšie možné miesto na prekročenie hraníc. Výnimku majú iba zložky integrovaného záchranného systému a osoby, ktoré hospodária ako poľnohospodári v bezprostrednom pohraničí, alebo ide o lesníkov, rybárov či horárov pri výkone práce, avizuje polícia.

Rovnako je otázne, či sa môžu eventuálne prípadné hraničné kontroly rozšíriť aj na ďalšie susedné štáty, ako je napríklad Maďarsko či Rakúsko. To je zatiaľ otvorená téma, ku ktorej sa politici nevyjadrujú.  Rakúsko však už oficiálne potvrdilo, že od 29. septembra zavádza kontroly na hraniciach. 

„Čo sa týka hraníc s Maďarskom, v tejto chvíli platí dohoda hlavných hraničných splnomocnencov Slovenska a Maďarska, že sa bude vykonávať zvýšený počet hraničných hliadok s akcentom na maďarskom území, rovnako tak v železničnej doprave,“ uzatvorila Z. Eliášová.  

Ďalšie dôležité správy

Prezidenta SR Zuzana Čaputová prijala v utorok 13. septembra 2022 v Prezidentskom paláci demisiu ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS - vľavo). Vo funkcii ho nahradí Karel Hirman (vpravo). FOTO TASR - Martin Baumannn
Neprehliadnite

Lacná elektrina i plyn od Sulíka nebudú, minister Hirman to mení. Hľadá sa iné záchranné lano