Jeden z najväčších európskych výrobcov automobilov po dohode o postupnom vyradení spaľovacích motorov varoval, že odvetvie je odsúdené na zánik, ak elektrické vozidlá nezlacnejú.

Cieľom spoločnosti Stellantis je znížiť náklady na výrobu elektrických vozidiel o 40 percent do roku 2030, uviedol tento týždeň výrobný riaditeľ firmy Arnaud Deboeuf.

Výrobca vozidiel Fiat, Rams, Jeep a Peugeot plánuje okrem iného vyrábať niektoré diely vo vlastnej réžii a tiež tlačiť na dodávateľov, aby znížili ceny svojich výrobkov.

Ak elektrické vozidlá nezlacnejú, trh sa zrúti, povedal A. Deboeuf v továrni spoločnosti Tremery vo Francúzsku. „Je to veľká výzva,“ dodal.

Stellantis plánuje v tomto desaťročí predstaviť viac ako 75 plne elektrických modelov a transformovať aspoň niektoré zo svojich francúzskych automobiliek na výrobu elektrických vozidiel. Aj keď spoločnosť vynakladá veľké prostriedky na zavedenie nových vozidiel, investorom sa zaviazala, že zachová vysoké výnosy, pričom sa spolieha na dodatočné príjmy z predaja softvéru a služieb, ako aj z predaja niektorých prémiových vozidiel.

Zdražujú všetci

Ceny elektrických vozidiel v poslednom období prudko rastú. Spoločnosť Tesla tento mesiac zvýšila ceny až o 6-tisíc dolárov za vozidlo po tom, ako začiatkom roka podobne zvýšili ceny spoločnosti Rivian, Hummer a Ford. Rastúce náklady na suroviny spôsobujú, že niektoré modely poháňané elektrobatériami nie sú ziskové, uviedol finančný riaditeľ spoločnosti Ford John Lawler na konferencii pre investorov začiatkom tohto mesiaca.

Uplynuli len tri mesiace, odkedy Tesla plošne zvýšila ceny svojich elektrických vozidiel, a tento mesiac americká automobilka zvyšuje ceny opäť.

Spoločnosť zmenila svoje online cenníky tak, aby odrážali posledný nárast nákladov, ktorý najviac zasiahol variant Model X AWD Long Range: cena vozidla vystrelila zo 114-tisíc na 120 990 dolárov. Variant Model S AWD Long Range zdražel o 5-tisíc dolárov na súčasných 104 990 dolárov.

Je pozoruhodné, že Tesla nevydala žiadne verejné oznámenie, v ktorom by vysvetlila prečo sa ceny zvyšujú. Je logické, že je to spôsobené zvýšenými materiálovými a logistickými nákladmi. Tesla má tiež obrovské množstvo nevybavených objednávok, čo znamená, že nové objednávky budú zákazníkom dodané až o šesť až dvanásť mesiacov. Vzhľadom na tento časový odstup sa automobilka možno snaží predvídať ešte vyššie výrobné náklady.

Dôsledky pandémie, vojny na Ukrajine a následné narušenie globálnych dodávateľských reťazcov môžu spomaliť rast predaja elektrických vozidiel aj v dlhodobejšom horizonte.

V dôsledku súčasnej situácie v kontexte rusko-ukrajinského konfliktu, ceny kobaltu, lítia a niklu prudko vzrástli. V máji 2022 boli ceny lítia viac ako sedemkrát vyššie ako na začiatku roka 2021. Túto cenovú špirálu podnietila vojna na Ukrajine, keďže Rusko uspokojuje 20 percent celosvetového dopytu po nikli. Ak ceny kovov zostanú v roku 2022 na vysokých úrovniach a podmienky výroby sa nezmenia, batérie budú v tomto roku približne o 15 percent drahšie. Zvyšujúce sa ceny nebudú zďaleka jediným faktorom, ktoré môžu automobilky výrazne potrápiť.

Čínsky hegemón

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa