Minister financií Igor Matovič tento týždeň na pokračovanie predstavuje svoju daňovú revolúciu, ktorej základom má byť podpora rodiny a zdaňovanie tých ostatných. Rodiny si podporu určite zaslúžia. Na jej podporu však ministerstvo nemá peniaze a tak musí niekde ušetriť a niekomu zobrať. Tak to chodí.

Minister financií chce zdaňovať bývalé štátne podniky

Jedným zo zdrojov príjmu má byť dodatočné zdaňovanie monopolov a bánk. To sa zdá byť spravodlivé, veď banky a monopoly majú veľa peňazí. Pointou však je, že nie vždy to tak bolo.

Igor Matovič nahrúca dokumentárny film
Neprehliadnite

Viac ako polovici firiem daň po Matovičovej reforme stúpne. Pokles o dve percentá môže byť klam

Kedysi sme mali štátne banky a Slovenské energetické podniky, trust Bratislava (SEP), ktorý sa neskôr premenil na koncern. Po roku 1990 sa vyčlenili distribučné rozvodné podniky Západoslovenská Energetika (ZSE), Stredoslovenská Energetika (SSE) a Východoslovenská Energetika (VSE). Akciová spoločnosť Slovenské Elektrárne vznikla v roku 1994 ako právny následník SEP.

Dnes nemáme štátne banky a v elektrárňach a distribučných spoločnostiach sa štát vzdal kontroly, hoci si ponechal značný podiel akcií. Slováci zvyknú lamentovať, ako sme si predali rodinné striebro a podobne. Nuž možno by bolo dobré si spomenúť, ako to vyzeralo s našim rodinným striebrom vo vlastníctve štátu.

Neslávny príbeh bánk a energetických firiem v rukách štátu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa