S tým, ako cena peňazí vzrástla a ekonomika sa spomalila, mnohé technologické spoločnosti čelia klesajúcim tržbám. Príkladom je Tesla či Apple. V snahe znížiť náklady začali tieto firmy prepúšťať. No kým sa v Spojených štátoch dokážu z mesiaca na mesiac zbaviť tisícov zamestnancov, v Európe to také jednoduché nie je.  

Z dôvodu silnej ochrany zamestnaneckých práv americké technologické giganty ako Google a Amazon zisťujú, že prepustenie väčšieho počtu ľudí je v mnohých európskych krajinách prakticky nemožné, píše Bloomberg. Podmienkou prepúšťania v štátoch ako Francúzsko a Nemecko je dohoda s odbormi. Pri nedohode tak môže nastať situácia, že k žiadnemu prepúšťaniu nedôjde, priznávajú zdroje z vnútra firiem.

Kým pre zamestnancov môže ísť o pozitívnu správu, pre firmy, ktoré potrebujú znížiť svoje náklady, ide o problém. S uvedomením si, že prepustiť zamestnancov v Európe je extrémne ťažké, znižuje sa motivácia firiem prijímať nových ľudí. Táto logika môže stáť za skutočnosťou, prečo je miera nezamestnanosti v Európe dlhodobo takmer dvakrát vyššia ako v Spojených štátoch.

Flexibilitu amerického trhu práce dokumentuje vývoj po vzniku pandémie v roku 2020, keď miera nezamestnanosti v USA vzrástla z februárovej úrovne 3,5 percenta na 14,7 percenta v apríli, spolu o viac ako desať percentuálnych bodov. Naproti tomu v eurozóne v rovnakom čase vzrástla iba o vyše jeden percentuálny bod, zo 7,2 na 8,4 percenta. Nakoniec v oboch ekonomikách poklesla na nové historické minimá.

Flexibilný trh práce je jedným z faktorov, pre ktorý americká ekonomika rastie rýchlejšie ako európska. Kým medzi rokmi 1990 a 2021 európske HDP na hlavu merané paritou kúpnej sily vzrástlo o 42 percent, v Spojených štátoch vzrástlo o 57 percent. Rovnako, rozdiel medzi príjmom Američana a Európana sa v rovnakom období zvýšil z 24 percent na 30 percent. Nie je tak prekvapením, že vodič kamiónu v Oklahome zarába viac ako lekár v Lisabone, píše Economist.

Druhým dôvodom rastúcej disproporcie je, že Američania sú produktívnejší. Podľa Conference Board sa medzi rokmi 1990 a 2022 zvýšila produktivita Európana o 55 percent, no produktivita Američana o 67 percent. Nielenže obyvatelia USA vyrobia za hodinu práce viac, ale aj pracujú dlhšie. Američan za rok odpracuje priemerne 1 800 hodín, zhruba o 200 hodín viac ako Európan.

Základom rastu americkej produktivity práce sú technologické inovácie a lepšie pracovné zručnosti. Napriek tomu, čo sa o Američanoch vo všeobecnosti hovorí, sú vysoko vzdelaní. Až tretina dospelej populácie má vzdelanie tretieho stupňa. Zároveň sa v krajine nachádza 11 z top 15 svetových univerzít. Do výskumu a vývoja tam smeruje 3,5 percenta HDP oproti 2,3 percenta v Európskej únii.

No tým hlavným rozdielom medzi oboma ekonomickými celkami je najatraktívnejší kapitálový trh na svete. Ten je tou kľúčovou ingredienciou, ktorá podporuje rast inovácii, produktivity práce, miezd a celkového bohatstva Spojených štátov.

Apple Holds Product Launch Event In Cupertino
Neprehliadnite

Apple sa mení na banku budúcnosti. Tvorbu hardvéru dopĺňajú nové finančné služby

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa