Začiatok 90. rokov poznačil výrok „o konci dejín“ od politológa Francisa Fukuyamu. Esencia tohto výroku sa preklopila aj do ekonomickej sféry, a to v podobe širokej akceptácie takzvaného washingtonského konsenzu. Charakterizovala ho globalizácia, deregulácia, podpora voľného obchodu a privatizácia. Sprevádzal ho okrem iného pokles priemernej korporátnej dane v Spojených štátoch z úrovne 49 percent v roku 1985 na priemernú úroveň 24 percent v roku 2018. Tento ekonomický model získaval v rôznej miere akceptáciu po celom svete, čoho dôkazom je aj vstup Ruska alebo Číny do Svetovej obchodnej organizácie. V prípade Číny je to možné ilustrovať na príklade, že kým v roku 1978 takmer celý jej ekonomický výstup tvoril verejný sektor, v roku 2020 to bolo menej ako pätina.

V súčasnosti svetová ekonomika prechádza fundamentálnymi zmenami, aké v posledných dekádach nezažila. Neustále sa hovorí o problémoch s dodávateľskými reťazcami, ktorých symbolom sa stala japonská kontajnerová loď Evergreen, ktorá zablokovala Suezský kanál a spôsobila ťažkosti v logistike. Čipová kríza názorne ilustruje zmenu paradigmy, kedy reakciou na nedostatok čipov je v prípade USA prijatie veľkého stimulačného balíka na podporu výroby čipov na vlastnom území USA. Veľké multilaterálne investičné dohody ako Transpacifické partnerstvo (TPP), Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP) alebo dohoda medzi EÚ a Mercosur sa buď prijali v redukovanej podobe, alebo sa neprijali vôbec.

Posun je tiež možné vidieť pri návrhoch na zvýšenie ciel pre dovoz ocele kvôli vysokej uhlíkovej stope, snahy o obmedzenie patentových práv v mene boja proti pandémii a snaha o priorizovanie domácich výrobcov v dodávateľských reťazcoch. Všetky tieto opatrenia predstavujú radikálny odklon od ekonomického modelu, ktorý charakterizoval posledné dekády. Zmenu je možné vidieť aj napríklad v záveroch summitu G7. Namiesto kritiky protekcionizmu, ako tomu bolo v roku 2016, v roku 2021 na stretnutí v Carbis Bay už komuniké obsahuje záväzok intenzívnejšej spolupráce medzi krajinami G7 a ich spojencami na novom prístupe k ekonomickej odolnosti.

Smerom k spojenectvám

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa