Exportná výkonnosť Slovenska klesá a varovným signálom sa stáva aj komoditná a teritoriálna štruktúra zahraničného obchodu. Ak nedôjde k zásadnej zmene, strednodobé aj dlhodobé vyhliadky sú pre Slovensko v zahraničnom obchode rizikové, konštatujú autori analýzy Krehká realita slovenského exportu z Ekonomickej univerzity v Bratislave a Rady Slovenských exportérov.

Volkswagen Slovakia
Neprehliadnite

V najbližšom období sa tempo rastu zahraničného obchodu spomalí, odhadujú analytici

„V ostatných piatich rokoch pred krízou vykazuje slovenský zahraničný obchod kontinuálny prepad a aktívna obchodná bilancia klesla o viac ako 68 percent. Výdavky na vedu a výskum SR nedosahujú dlhodobo ani 40 percent priemeru Európskej únie. Tieto dve skutočnosti majú priamy súvis a vysielajú varovný signál, ktorý zostáva nevypočutý,“ upozorňuje Lukáš Parízek, predseda Rady slovenských exportérov.

Dominantný je automotive

Rôznorodosť komodít vyvážaných zo Slovenska postupne klesá. V roku 2020 sa tri najsilnejšie tovarové skupiny – vozidlá, elektrické stroje a zariadenia a stroje– podieľali na celkovom exporte až 64 percentami. Takýto úzky exportný profil môže podľa autorov štúdie v čase recesie ekonomík cieľových trhov viesť k výraznému ochladeniu, či dokonca kolapsu ekonomiky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa