„Prepásli sme svoju šancu. Zbytočne sme prišli o vyšší hospodársky rast. Pre nedostatok ľudí v časoch konjunktúry mnohé domáce firmy museli odmietať nové zákazky,“ povedal bývalý hlavný vyjednávač Zväzu strojárskeho priemyslu Juraj Borgula.

Výroba domácich fabrík prudko rástla hlavne v rokoch pred príchodom pandémie. Miera evidovanej nezamestnanosti na jar 2019 po prvý raz v histórií demokratického Slovenska klesla pod päť percent. Štát v tom roku dokonca nemusel sociálnej poisťovni prispieť na vyplácanie dôchodkov. Výdavky na penzie pokryli úspory z minulých rokov a odvody od pracujúcich ľudí.

Politikov nič netlačilo do otvárania pracovného trhu. Krajine sa darilo a málokto riešil, že obsadenie voľných pracovných miest mohlo ešte viac zvýšiť aj tak silný rast hrubého domáceho produktu (HDP). Navyše pracujúci cudzinci platia odvody do slovenského sociálneho systému. Samotné výhody z neho čerpajú len minimálne. Na dôchodok získajú nárok až po odpracovaní 30 rokov. To sa v realite podarí málokomu. Väčšina sa po pár rokoch vráti domov. Prípadne odíde za vyšším platom do Rakúska alebo Nemecka.

Nezamestnaní nechcú pracovať

Paradoxne priestor na dovoz pracovnej sily existoval aj v časoch krízy. Počas minulého roka v priemyselne rozvinutých častiach krajiny firmy nevedeli obsadiť desaťtisíce pracovných miest. V súčasnosti podnikatelia prostredníctvom úradov práce márne hľadajú takmer 81-tisíc zamestnancov.

„Poviem to tvrdo. Mnohým ľuďom sa to určite nebude páčiť. Veľká časť dlhodobo nezamestnaných nemá záujem pracovať. Politici zas pre obavy zo straty popularity nedovolia voľné pracovné miesta obsadiť cudzincami. Lenže takýto prístup nám nič dobré neprinesie,“ upozornil J. Borgula. Práve dostupná pracovná sila je základom každého ekonomického úspechu. Základné ekonomické pravidlo si uvedomujú všetky okolité krajiny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa