Slovensko IT sa pomaly dostáva do dvadsiateho mesiaca svojho fungovania. Zatiaľ pracovalo len na menších aplikáciách, ktoré nemali žiadny vplyv na zlepšenie elektronických služieb štátu. Lenže štátna firma vznikala práve kvôli takýmto účelom. Vyzerá to tak, že kľúčové problémy informatizácie sú úplne niekde inde.

Štát nedokáže postaviť firmu

Slováci programovať dokážu a v krajine je veľa šikovných softvérových firiem, ktoré je možné najať. Slovenské IT však zomiera, pretože na Slovensku niet poriadnych biznis analytikov, produktového riadenia a ľudí, ktorí by sa postarali o služby a kontinuálne ich na základe toho, čo robia ich používatelia.

Toto je niečo čo je v štáte takmer nevídané, no v komercii ide o úplne bežnú vec. Projekt sa začína tým že sa spustí. V štáte je to naopak, projekt sa končí, keď sa spustí. „Ja som od Slovensko IT žiadne veľké očakávania nemal. Podľa mňa to neriešilo kľúčové problémy informatizácie, ktoré sú úplne niekde inde. Bol to nejaký hack, ako obísť verejné obstarávanie, ktoré extrémne zdržuje a komplikuje veci,“ tvrdí Ján Suchal, spoluzakladateľ občianskeho združenia Slovensko.Digital.

Aj pri Slovensko IT sa ukazuje, že problémy pretrvávajú ďalej. Role na strane zákazníka sú dôležitejšie ako kvalitný dodávateľ, ktorý dokáže remeselne zvládnuť časť programovania. „Je vidieť, že to nie je jednoduchá vec, že štát nedokáže postaviť firmu a dobre jej zadávať prácu, a dokázať vyťažiť kapacity, aby to bolo aj nákladovo efektívne. Na trhu firmy na toto zomierajú. Tak ako je to uchopené, to z môjho pohľadu nie je tá správna cesta,“ hovorí Peter Kulich, výkonný riaditeľ občianskeho združenia Slovensko.Digital.

Problémom je nekvalitný zákazník

Koncept toho, aby štát mal na svojej strane odborné kapacity, je dobrý. Štátna firma mala výrazným spôsobom prispieť k tomu, aby štát do určitej miery začal byť viac nezávislý a dokázal agilnejšie reagovať na potreby, ktoré vzniknú. Namiesto toho doteraz vznikli štyri aplikácie bez väčšej pridanej hodnoty, z ktorých dve sa nikdy v praxi nepoužívali a ďalšie dve zapadnú čoskoro prachom v dôsledku ustupujúcej pandémie.

„Slovensko IT vzniklo, aby dodávalo centrálne komponenty, ktoré sú dôležité pre budovanie e-governmentu a digitálnych služieb štátu. Tieto komponenty dokážu potom používať ostatné orgány verejnej moci v rámci ďalších systémov. Projekty momentálne meškajú a nevidíme ich,“ hovorí P. Kulich.

Chyba však s veľkou pravdepodobnosťou nie je na strane dodávateľa Slovensko IT, ale na strane svojho pána, teda štátu. Práve štát ako zákazník musí Slovensku IT zadávať prácu. No toto nefunguje.

Slovensko v mobile pre „vyvolených“

Celé Slovensko v súčasnosti čaká na novú aplikáciu Slovensko v mobile. Jej prvé uvedenie na trh bolo sľubované už v decembri minulého roka. Nakoniec prvá časť riešenia bude k dispozícii zrejme až v máji alebo v júni tohto roka. Keď si občan aplikáciu spustí, vôbec prvá otázka bude, čo prostredníctvom nej v mobile urobí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa