Európska únia s veľkou pravdepodobnosťou vybuduje zelenú ekonomiku. Nič na tom nezmení ani obnovenie neekologickej výroby elektriny z uhlia v Nemecku. V najväčšej európskej ekonomike prišlo v poslednom kvartáli minulého roka v medziročnom porovnaní k zníženiu emisií CO2. Pokles produkcie skleníkových plynov je vidieť aj v dátach vykázaných za celú Európsku úniu.

„Emisie skleníkových plynov z ekonomickej činnosti Európskej únie boli vo štvrtom kvartáli minulého roka na úrovni 938 miliónov ton ekvivalentov oxidu uhličitého (CO2). To je štvorpercentný pokles v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2021,“ konštatuje Európsky štatistický úrad Eurostat. Na otepľovanie ovzdušia majú vplyv rôzne plyny. V snahe zjednodušiť ilustráciu negatívnych dopadov sú všetky prepočítane ako ekvivalent CO2.

„K spomínanému poklesu prišlo v čase ekonomického oživenia. Od štvrtého kvartálu 2021 do štvrtého kvartálu 2022 vzrástol ekonomický výkon Európskej únie o 1,5 percenta,“ konštatuje Eurostat. Pred dvoma rokmi európske firmy čelili pandémii a neustálemu prerušovaniu výroby. Minulý rok už štáty nezavádzali tvrdé lockdowny. Brusel práve pre rastúcu produkciu fabrík považuje zníženie emisií za úspech.

Za akú cenu

Vysvetlenie menšieho znečistenia ovzdušia v časoch mierneho hospodárskeho rastu je vcelku jednoduché. Vysoké ceny elektriny obmedzili výrobu energeticky náročných fabrík. V domácej ekonomike sú známe problémy Slovalca a Oravských ferozliatinárskych závodov.

Na jednej strane odstavenie výroby hliníka pripravilo o dobre platenú prácu stovky zamestnancov. Na druhej slovenská ekonomika sa ocitla medzi európskymi lídrami v znižovaní produkcie CO2. Konkrétne skončila na treťom miestne a na toto umiestnenie stačil medziročný pokles o 6,9 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa