V slovenských fabrikách nemá kto pracovať a firmy permanentne čelia nedostatku pracovnej sily. Najväčší problém je nájsť ľudí na pozície operátorov výroby, montérov strojov a kvalifikovaných remeselníkov. Dlhé roky trvajúce ťažkosti nedokázala eliminovať pandémia ani milióny ľudí utekajúcich pred vojnou. V slovenskej ekonomike aktuálne pracuje viac ako 84-tisíc cudzincov. Napriek tomu je stále voľných takmer 83-tisíc pracovných miest.

Cudzinci majú o prácu v domácich podnikoch záujem. Problém spočíva v tom, že po nadobudnutí skúseností odídu preč a na ich miesta opäť nastúpia nováčikovia. Tento trend je najlepšie vidieť na ľuďoch utekajúcich pred vojnou. V slovenských firmách v súčasnosti pracuje 12,5 tisíca Ukrajincov a približne rovnaký počet už stihol dať výpoveď. Na jar išlo väčšinou o mužov, ktorí dostali povolávacie rozkazy a odišli bojovať na frontu. V súčasnosti odchádzajú skôr ženy za lepšie platenou prácou do zahraničia.

Nerešpektovanie pravidiel

„Ukázalo sa, že väčšina ľudí z Ukrajiny neostáva na Slovensku, ale smerujú na západ Európy. Dôvodom sú najmä atraktívnejšie platové podmienky,“ konštatuje generálna manažérka ManpowerGroup Slovensko Zuzana Rumiz. Podľa platných migračných pravidiel takáto situácia nemala nastať. Ukrajinci môžu pracovať len tam, kde požiadali o štatút dočasnej ochrany a do iného štátu by nemali odísť.

Lenže v realite je v evidencii chaos. Od dokonalosti má ďaleko aj online komunikácia medzi jednotlivými krajinami. Navyše ani v prípade odhalenia porušenia pravidiel je deportácia ukrajinského pracovníka z Nemecka späť na Slovensko nepravdepodobná. „Prijmeme všetkých ukrajinských utečencov,“ vyhlásil nemecký kancelár Olaf Scholz. Najväčšia európska ekonomika totiž tiež dlhodobo trpí nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. O ľudí s pracovnými skúsenosťami zo slovenských firiem majú tie nemecké záujem.

Bezplatné školiace centrá

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa