Pracovať na slovenských poliach znamená zarobiť menej ako v zahraničí. Ponuky práce pre zberačov uvádzajú plat približne 600 až 700 eur. V zahraničí však dostanú viac. Bežná hodinová mzda v Nemecku je 9,95 eur. Po odrátaní päťpercentnej daňovej povinnosti zostane pracovníkovi hodinová sadzba 9,45 eur.

prvý európsky závod americká automobilka Tesla
Neprehliadnite

Tesla láka stovky manažérov pre nemeckú gigatováreň. Sľubuje vysoké mzdy a spoluprácu s Muskom

Ak by na Slovensku zberač aj dostal takú istú hodinovú sadzbu ako v Nemecku, ostane mu 7,17 eur a zamestnávateľ zaplatí celkovo 13,31 eur za hodinu. Sociálne politiky západných krajín sú pre zberačov priaznivejšie. V Nemecku majú vyššie hodinové mzdy, zníženú sadzbu dane na úroveň päť percent a žiadne povinné sociálne odvody, okrem úrazového poistenia. V roku 2021 môžu odpracovať 102 dní počas sezóny.

Zber jahôd.
Zdroj: TASR
Zber jahôd.

Pri odpracovaní napríklad 180 hodín za mesiac je rozdiel v čistej mzde až 410 eur, rozdiel medzi nákladmi zamestnávateľa v Nemecku a na Slovensku je takmer 600 eur na jediného zamestnanca, uvádza prepočty Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska.

V Rakúsku môžu sezónni zberači z tretích krajín využiť 90-dňové pracovné víza. Pracovať ako zberači môžu šesť týždňov a platia znížené sociálne poistenie.

Na Slovensku nemáme ani inštitút sezónneho zamestnanca, finančná motivácia zjavne pokrivkáva a sprocesovať prácu Ukrajincom, Rumunom, či Srbom patrí do kategórie „vyššia náročnosť“.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa